Zanim kupisz mieszkanie – 4 ważne pytania!

zanim kupisz mieszkanie

Zanim kupisz mieszkanie, czeka Cię mnóstwo wrażeń. Zakup mieszkania to pozornie jedna decyzja. Wszyscy jednak wiemy, że pozory mylą:) W tym artykule dowiesz się jakie pytania musisz sobie zadać zanim zdecydujesz się na zakup konkretnej nieruchomości. Jeśli zupełnie nie wiesz, od czego zacząć, tutaj znajdziesz podpowiedź. Sama dosyć niedawno przez to przechodziłam. Analiza poniższych kwestii pomogła mi zrozumieć w którym kierunku iść i ostatecznie, jakiego dokonać wyboru.

1. Na co mnie stać?

Zanim w naszej wyobraźni zaczniemy snuć wizję przyszłego domu, wizyta u doradcy finansowego powinna być absolutnie pierwszym krokiem. Zaoszczędzi nam to wiele czasu, stresu i niepotrzebnych rozczarowań. Oprócz tego w znacznym stopniu zawęzi obszar naszych poszukiwań. Na spotkaniu dowiesz się jaką posiadasz zdolność kredytową oraz poznasz wstępną symulację swoich przyszłych wydatków. Ponadto, jeśli na chwilę obecną Twoja sytuacja finansowa nie jest w oczach banku wymarzona, otrzymasz szereg wskazówek co zrobić, by ją poprawić. Mimo, że do tematu zakupu mieszkania podchodzę bardziej emocjonalnie, w tym przypadku również i ja postawiłam na praktyczne podejście. Stan i kontrola Waszych finansów to absolutna konieczność przed podjęciem jakiejkolwiej decyzji.

2. Jak wygląda Twój styl życia?

To łatwe z pozoru pytanie kryje w sobie szereg wskazówek, które musisz wziąć pod uwagę zanim kupisz mieszkanie. Najczęściej nie jesteśmy pewni czy chcemy mieszkać w mieście, czy poza miastem. Wyprowadzając się za miasto, zwykle za taką samą cenę (bądź o wiele niższą!) możemy pozwolić sobie na zakup bliźniaka, bądź domu wolnostojącego. Powiem Wam szczerze, że ustalenie tego zajeło mi najwięcej czasu. Ile godzin nad tym myślałam, ile „za” i „przeciw” wypisałam wiem tylko ja i mój mąż:) Kluczowa okazała się tutaj analiza naszego trybu życia i rozkładu dnia. W tym momencie trzeba sobie szczerze odpowiedzieć na pytanie, czy mieszkanie jest dla nas tylko sypialnią, czy spędzamy w nim większość naszego wolnego czasu? Czego potrzebujemy od danego miejsca, żeby dobrze nam się w nim żyło? Dla części z Was kluczem do szczęścia będzie sąsiedztwo szerokiej gamy usług – mam tutaj na myśli: sklepy, siłownie, kina, baseny itp. Pozostali wolą żyć zdala od zgiełku, cieszyć się spokojem i kawałkiem własnego ogródka. Każda z tych decyzji pociąga za sobą kolejne. Decydując się na mieszkanie poza miastem musimy np. wziąć pod uwagę zakup samochodu. Wybierając miasto, akceptujemy zwykle mniejszy metraż i sąsiadów za ścianą. Tutaj nie ma złego wyboru. Każdy z nas jest inny i każdy ma inne potrzeby. Ważne, żeby mieć ich świadomość i na tej podstawie podejmować decyzje.

3. Gdzie widzisz siebie za 5 lat?

Pytanie jakby wyjęte z rozmowy kwalifikacyjnej, niemniej jednak bardzo istotne w całym procesie decyzyjnym. Twoje plany na przyszłość mogą również bardzo szybko zawęzić obszar poszukiwań. Single zwykle mają dylemat w stylu, czy brać pod uwagę ich sytuację na chwilę obecną, czy patrzeć szerzej i traktować zakup jako inwestycję dla przyszłej rodziny. Młode małżeństwa muszą zastanowić się jaki metraż byłby dla nich najkorzystniejszy. Dosłownie oznacza to wstępną decyzję dotycząca ewentualnego powiększenia ich rodziny w przyszłości. Pytanie „ile chcę mieć dzieci”, wydaje się proste dla tych, którzy ich jeszcze nie mają:) W niektórych przypadkach ciężko przewidzieć co stanie się za kilka miesięcy. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest traktowanie zakupu mieszkania pod kątem inwestycyjnym. Lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja będzie tutaj najbezpieczniejszym wyznacznikiem. Nie będziemy się wtedy martwić, jeśli za jakiś czas przyjdzie nam wynająć, bądź sprzedać mieszkanie. Pamiętajcie jednak, że najbezpieczniejsze wyjście nie zawsze jest tym dobrym dla nas. Dlatego stawiajmy nasze potrzeby na pierwszym miejscu.

4. Rynek pierwotny czy wtórny?

Nie będę tutaj wymieniać wszystkich „za” i „przeciw”, jest to tak szeroki zakres, że poświęcę temu osobny artykuł. Ogólnie wiadomo, że zalety tego pierwszego, są wadami drugiego. Jak zatem pomóc sobie w decyzji? Jeśli szczerze odpowiedziałaś/łeś sobie na trzy wcześniejsze pytania, wiesz mniej więcej na czym stoisz. Pozostaje kwestia tego, czy w miejscu, które wyznaczyłeś sobie jako obszar poszukiwań znajdują się gotowe do sprzedaży mieszkania. Jeśli „TAK” i dodatkowo ich standard jest dla Ciebie satysfakcjonujący możesz już sobie pogratulować – dobrnąłeś do końca procesu decyzyjnego. Dodatkowo, jeśli dość szybko zadziałasz, nie będziesz tracił kolejnych miesięcy na wynajem, spłacając cudzy kredyt. Jeśli „NIE”, pozostaje szukać nowych inwestycji i wybrać dobrego, sprawdzonego dewelopera. Jak się do tego zabrać? Deweloperom również poświęcimy osobny wpis na blogu.

Podsumowując, zanim kupisz mieszkanie musisz dobrze zastanowić się nad poniższymi kwestiami:

  • analiza sytuacji finansowej
  • sytuacja rodzinna
  • plany na przyszłość
  • wybór: rynek pierwotny czy wtórny

Im więcej rzeczy uda nam się ustalić przed zakupem, tym mniejsze prawdopodobieństwo nietrafionej decyzji. Mam nadzieję, że te punkty będą dla Was dobrym drogowskazem i pierwszym, ważnym krokiem na drodze do zakupu odpowiedniego mieszkania.

zanim kupisz mieszkanie

Zobacz podobne

Scroll Up