Podstawy urządzania kuchni – ciąg technologiczny w praktyce

Ciąg technologiczny w kuchni pewnie brzmi dla większościz Was jak coś kosmicznego:) Kuchnia jest sercem każdego wnętrza, dlatego tak ważną kwestią jest jej prawidłowa organizacja. Często przy jej urządzaniu koncentrujemy się wyłącznie na wyglądzie zapominając o funkcjonalności. Jak wielki jest to błąd, odkryjemy niestety bardzo szybko. Jeśli nie stać Cię  na zatrudnienie profesjonalisty, pojęcie ciągu technologicznego powinno być Ci doskonale znane. Dlatego zanim zaczniesz cokolwiek aranżować, zapoznaj się z poniższymi zasadami – dzięki nim Twoje kuchenne działania staną się dużo prostsze: ciąg technologiczny w kuchni 1. Zachowanie schematu czynności.

Chodzi tutaj o kolejność działań, które wykonujemy w kuchni począwszy od zakupu produktu po przygotowanie dania. Wygląda to mniej więcej tak : ZAKUPY -> PRZECHOWANIE -> WSTĘPNA OBRÓBKA PRODUKTU-> PRZYGOTOWANIE DO OBRÓBKI TERMICZNEJ -> OBRÓBKA TERMICZNA Oczywiście w dużym skrócie w zależności od wielkości kuchni skorzystamy z następujących elementów wyposażenia: LODÓWKA -> BLAT -> ZLEW -> BLAT -> KUCHENKA/PŁYTA GRZEWCZA -> PIEKARNIK/ KUCHENKA MIKROFALOWA.

To wszystko tworzy wspomniany wyżej ciąg technologiczny!!! ciąg technologiczny w kuchni 2. Blat.

Zwykle, w zależności od metrażu nasze kuchnie urządzamy w ksztacie litery L bądź U. Jest to najbardziej optymalny rozkład. Wyjątkiem są bardzo małe kuchnie, gdzie do dyspozycji mamy tylko jedną ścianę, wówczas musimy pozostać w linii prostej, zachowując oczywiście zasady ciągu technologicznego. Niech nas nie zmyli piękny design – pamiętajmy przede wszystkim o dostosowaniu wysokości blatu do naszego wzrostu. ciąg technologiczny w kuchni 3. Trójkąt roboczy.

To bardziej obrazowa forma ciągu technicznego. Przedstawia nam najbardziej optymalną formę ustawienia urządzeń kuchennych ( lodówki, zlewu, kuchenki) poprzez wpisanie ich położenia w boki trójkąta. Musimy pamiętać, żę łączna długość ramion nie powinna przekroczyć 7m. Dzięki takiemu ustawieniu zaoszczędzimy mnóstwo czasu (i nerwów:) podczas przygotowywania posiłków. Przykład poniżej:ciąg technologiczny w kuchni 4. Oświetlenie.

Zadbajmy również o to, żeby w każdym wyszczególnionym punkcie mieć dobre światło. Wzbogaci to nie tylko estetykę samego wnętrza, ale będzie niezwykle pomocne w codziennej pracy. ciąg technologiczny w kuchniCiąg technologiczny ma za zadanie pomóc nam w codziennym funkcjonowaniu, a jak jest w rzeczywistości? Jestem ciekawa Waszych wniosków:)

You May Also Like

2 Comments

  1. 1

    U mnie się sprawdza choć mam w przeciwnym kierunku. Projektując kuchnię myślałam o wszystkich pracach jakie będę wykonywać, czy w danym układzie będą wygodne. Firma od mebli miała trochę inny pomysł, moim zdaniem mniej dla mnie wygodny, dlatego ważne żeby sobie wszystko wyobrazić i dostosować do swoich potrzeb,

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

13 + thirteen =