Jakie meble wybrać do pokoju dziecka? Porady i najnowsze trendy.

Urządzanie pokoju dziecka to nie tylko wielka przyjemność ale i duża odpowiedzialność.  Tutaj pojawiają się pytania: jakie meble będą idealne do pokoju dziecka? Jak praktycznie i modnie urządzić dzieciecy pokój? Bezpieczne i kreatywne otoczenie od pierwszych dni, tygodni, lat będzie miało ogromy wpływ na rozwój wyobraźni, zmysłów a także potrzebnych umiejetności naszego dziecka. Postaraj się zacząć planowanie odpowienio wcześniej, ponieważ nic bardziej nie sprzyja złym decyzjom zakupowym niż podejmowanie ich w stresie i na ostatnią chwilę. Kreując otoczenie w jakim będzie dorastał nasz maluszek musimy wziąć pod uwagę szereg czynników. Najważniejsze starałam się dla Was streścić poniżej:)

BEZPIECZEŃSTWO

Na tym zależy nam najbardziej. Zanim zdecydujemy się na zakup, dokładnie sprzawdźmy czy wybrane przez nas meble posiadają odpowiednie atesty i stosowne certyfikaty. Meble dla dzieci powinny być pozbawione ostrych krawędzi, ich konstrukcja powinna być stabilna i mocna. Zwróćmy uwagę czy szuflady i szafki posiadają mechanizmy bezpiecznego zamykania. Unikajmy mebli, które posiadają elementy szklane. Istotną rolę odgrywa również materiał. Idealnym i uniwersalnym rozwiązaniem będzie tutaj drewno naturalne, odpowiednio zaimpregnowane środkiem posiadającym atest nieszkodliwości. Materiały, które wchodzą w bezpośredni kontakt ze skórą naszego dziecka nie mogą zawierać w swoim składzie metali ciężkich.

Najostrzejsze normy bezpieczeństwa dotyczą produkcji łóżeczek dla niemowląt. Drewno powinno być odpowiednio oczyszczone oraz pozbawione wad strukturalnych. Nie powinno nosić śladów zgnilizny czy ataku owadów. Odstępy między szczebelkami muszą wykluczać ryzyko uwięzienia głowy, rąk i nóżek dziecka. Łóżeczko powinno być odpowiednio wytrzymałe i na tyle wysokie, aby dziecko nie mogło z niego wypaść nawet w najwyższym położeniu jego dna. Wszystkie krawędzie muszą być zaokrąglone, a otwory na okucia i śruby montażowe powinny mieć średnicę nie większą niż 6 mm, aby maluszek nie mógł włożyć w nie paluszków.

Jedyną międzynarodową jednostką działającą na terenie Polski, która certyfikuje wyroby meblowe jest TÜV Rheinland.

FUNKCJONALNOŚĆ

Czasami pod wpływem własnych niespełnionych marzeń z dzieciństwa czy też presji czasu, w kwestii urządzania pokoju dla dziecka ponosi nas mniejsze lub większe szaleństwo. Wówczas zbyt mocno koncentrujemy się wyłącznie na kwestiach dekoracyjnych zapominając o fukncjonalności. Zamykamy się w temacie aranżacji wnętrza dla maluszka nie myśląc o tym, że wkrótce nasza pociecha zacznie rosnąć, bądź nasza rodzina ponownie się powiększy. Jeśli nie chcemy przechodzić częstych aranżacyjnych rewolucji podejdźmy do tematu z dystansem, racjonalnie. Funkcjonalny pokój to taki, w którym korzystanie z poszczególnych elementów jego wyposażenia jest proste i jak najmniej czasochłonne, a nasze dziecko czuje się w nim bezpiecznie i komfortowo. Zazwyczaj wychodzi tak, że naszym maluchom przypada najmniejsze pomieszczenie w domu, które jednocześnie spełnia wiele fukncji. Żeby uniknąć dekoracyjneo chaosu, powinniśmy wydzielić w pokoju następujące strefy:

– sypialnię

– miejsce do nauki

– miejsce do zabawy

– garderobę

i przestrzegając tych granic rozpocząć planowanie mebli. Pamiętajmy o tym, że idealne meble dla dzieci można znaleźć wszędzie, nie tylko w wyspecjalizowanych sklepach. Zwykle to właśnie tam ich ceny są największe. Problem w szerszej perspektywnie czasu może stanowić ich wielkość. O ile na początku małe mebelki mogą nam się wydawać atrakcyjne o tyle w miarę upływu czasu i potrzeb okazują się niewystarczające. Postarajmy się wybrać meble, które będą „rosły” razem z dziećmi, a my nie będziemy musieli ich zmieniać co dwa lata. Funkcjonalne rozwiązania, jak np. szuflady pod łóżkiem, pojemne szafy na zabawki, liczne półki, czy piętrowe łóżko – w przypadku gdy pokój dzieli więcej dzieci, sprawdzą się najlepiej.

ESTETYKA

Istnieje mnóstwo pięknych, uniwersalnych kolorów, które nie wychodzą z mody, ani nie nudzą nam się niezależnie od płci i wieku. Zamiast od razu zamieniać pokój dziewczynki w słodkie, różowe królestwo pomyślmy, czy dorastająca panienka również odnajdzie się w podobnym wnętrzu. Wiadomo, ściany możemy przemalować, ale jeśli od razu pomyślimy o doborze mebelków, które swoim kształtem nie będą narzucały innych „specjalnych” gadżetów, będzie nam o wiele łatwiej. Najbezpieczniej jest postawić na jasne, uniwersalne kolory, naturalne materiały i prosty styl. Ściany i meble powinny stanowić łatwą do przyszłych transformacji bazę, a konkretny styl powinien wyrażać się w dodatkach. Trzymając się tej zasady zaoszczędzimy mnóstwo czasu i pieniędzy. Wybierając dekoracje i tekstylia nie zapominajmy jednak o tym, że są one siedliskiem batkerii – dotyczy to również pluszowych zabawek. Decydując się na ich zakup, zwróćmy uwagę jaką odporność będą miały poszczególne przedmioty na częste pranie i czyszczenie.

Projekt pokoju dziecięcego musi być przemyślany, praktyczny i spójny. Nie odkładajmy jego aranżacji na ostatnią chwilę. Cieszmy się na spokojnie jego realizacją, a jego powodzenie i szczęście przyszłego mieszkańca będzie gwarantowane:)

meble meble meble meble meble meble meble

źródło zdjęć: pinterest

You May Also Like

5 Comments

  1. 1
  2. 3
  3. 5

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

7 − 3 =