Styl Wabi Sabi we wnętrzach – charakterystyka

Styl Wabi Sabi miał być najgorętszym trendem 2018 roku. Mimo wszystko, nie udało mu się zdetronizować uwielbianego stylu boho, czy zeszłorocznego hygge. Z instagramowych kont nie zniknęły sielskie obrazki przytulnych wnętrz, ani bajecznych łapaczy snów. Okazało się, że aby przekonać się do stylu Wabi Sabi potrzebujemy nieco więcej czasu. Czym się charakteryzuje i skąd pomysł na jego adaptację w designie, na te pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

styl Wabi Sabi

Definicja….

W książce „Mistyczne sekrety Wabi Sabi” możemy przeczytać, że „(…)Wabi Sabi poznaje się jedynie drogą doświadczeń i odczuwania”. Jest to swego rodzaju ideologia, rodzaj estetyki, który narodził się w Japoni i jest mocno powiązany z filozofią Zen. Głównym jej założeniem jest akceptowanie rzeczy takim, jakimi są w rzeczywistości. Nie ma tutaj mowy o naciąganiu, czy ubrawianiu prawdy. Nie ma również miejsca na interpretację, wszystko przyjmujemy takie jakie jest, takim jakie je widzimy. Jest to również szacunek dla upływu czasu, oraz koncentrowanie się na życiu tu i teraz.

Styl Wabi Sabi we wnętrzach…

Prawdziwe piękno, według założeń estetyki i stylu Wabi Sabi opiera się na prostocie i autentyczności. Minimalistyczne podejście przejawia się w każdym aspekcie życia, wyraźnie widać je również we wnętrzach. Według głównych założeń dom powinien być oazą i ucieczką od otaczającego nas chaosu. Powinien dawać nam spokój i zapewniać bezpieczeństwo w trudnej i stresującej rzeczywistości. Dom, w rozumieniu Wabi Sabi to miejsce radosne, przepełnione harmonią i wolne od wszelkiego rodzaju zbędnych bodźców, rozpraszających naszą uwagę.

styl Wabi Sabi

Główne cechy stylu Wabi Sabi…

1. Naturalne materiały.

Drewno, kamień, oraz tkaniny takie jak skóra, czy len – najlepiej z widocznymi oznakami użytkowania. Wszystko co naturalne, pięknie się starzeje. Według Japończyków, takie przedmioty z duszą niosą ze sobą dużo dobrej energii. Im większe niedoskonałości, tym większy szacunek dla materiału.

2. Ceramika.

Rękodzieło, to najbardziej pożądane elementy użytkowe i dekoracyjne. Tym lepsze, im bardziej niedoskonałe. Uszczerbiony kubeczek, czy wazon to wartość dodana – bezcenny znak czasu – nieperfekcyjny, a przez to autentyczny.

3. Kolory ziemi.

Wracając do autentyczności, styl Wabi Sabi stawia wyłącznie na naturalne kolory ziemi. Brązy, zielenie, odcienie błekitu, wszystko co występuje w przyrodzie w nienaruszonej formie.

4. Minimalizm.

Otaczamy się wyłącznie przedmiotami, które są nam niezbędne. Każdy element „ponad” będzie zakłócał nasz spokój i równowagę.

5. Komfort.

Nie chodzi o to, aby nasz dom zamienić w pustelnię. Poprzez zastosowanie powyższych zasad, styl Wabi Sabi kreuje przestrzeń bezpieczną, ciepłą, będącą swego rodzaju azylem. Ograniczając się do tego co jest nam absolutnie potrzebne, osiągniemy również spokój wewnętrzny.

styl Wabi Sabi

Dlaczego styl Wabi Sabi NIE ZOSTAŁ trendem nr.1 w tym roku…

Być może nie czujemy się jeszcze tak bardzo zmęczeni otaczającą nas rzeczywistością, żeby zupełnie przeorganizowywać nasze wnętrza. Nie jest również tak, że zupełnie odrzuciliśmy założenia Wabi Sabi. Popularne sieciówki, typu ZARA Home, powoli adaptują niektóre z powyższych zasad w swoich najnowszych kolekcjach (patrz tutaj). Nie do końca potrafiliśmy zrezygnować z perfekcjonizmu. Odpadający tynk i meble noszące wyraźny znak czasu jeszcze do nas nie przemówiły. Styl Wabi Sabi jest szczególnie uwielbiany przez wielkie gwiazdy i nieprzyzwoicie bogatych biznesmenów, których chęć ucieczki do ascetycznego wnętrza jesteśmy w stanie zrozumieć. Czy są wśród Was zwolennicy tej estetyki?

styl Wabi Sabi

styl Wabi Sabi

styl Wabi Sabi

styl Wabi Sabi

styl Wabi Sabi

Zobacz podobne

Scroll Up