Styl toskański w naszej kuchni – inspiracje

Kuchnia w stylu toskańskim to jedno z moich dekoratorskich marzeń. Kto zobaczy ją raz, zapamięta na zawsze…Toskania…urzeka nas malowniczymi krajobrazami, przepiękną w swej prostocie architekturą oraz niesamowitym klimatem. Życie tutejszych mieszkańców niezmiennie od stuleci toczy się wokół kuchni. Gorączka współczesnego życia nie jest im znana, tutaj żyje się według naturalnego rytmu, którego wyznacznikiem są pory roku.

Czym charakteryzuje się styl toskański:

W typowej włoskiej kuchni spotkamy kamień, cegłę oraz terrakotę. Materiały te nie są przypadkowe, ich zadaniem jest utrzymywanie chłodu we wnętrzu, co biorąc pod uwagę chociażby toskańskie lato, jest jak najbardziej zrozumiałe. Podłogi zwykle wykonane są z płytek bądź kamienia, podobnie jak ściany. Chcąc przenieść toskański styl na polskie realia lepiej będzie zastosować malowane tynki i wykorzystać ich niezwykłą paletę barw. Postawmy na żółcienie, ochry, oranże i czerwienie, przełamując je błękitem i zielenią (najlepiej tą w odcieniu oliwkowym lub szałwiowym), które to najbardziej przybliżą nam śródziemnomorski klimat. Malowane płytki będą doskonałym uzupełnieniem i dodadzą wnętrzu wyjątkowego uroku.

Idealne dodatki:

Przestronne wnętrza i masywne meble a wszystko to w ciepłej kolorystyce, nawiązującej do kolorów ziemi, to wyznaczniki stylu toskańskiego. Pierwsze skrzypce gra natomiast naturalne drewno, ciężkie, stylizowane, delikatnie rzeźbione bądź bardziej rustykalne. Niezastąpione są tutaj kolorowe misy, talerze, ręcznie zdobione dzbanki z malowanymi wzorami. Idealnym uzupełnieniem będą dodatki z kutego metalu: żyrandole, uchwyty meblowe, stoliki i krzesła. Nie zapominajmy, że nic bardziej nie ociepli nam wnętrza niż natura. Zadbajmy o świeże zioła oraz drzewka cytrusowe, które najlepiej oddadzą klimat Toskanii.

Mówią, że można zapaść na toskańską chorobę, objawia się ona nieodpartą chęcią zakupu domu w tym właśnie regionie. Zaczyna się niewinnie a może pozostać z nami całe życie….ale czy jest się czego bać:D?

Miłej podróży, zachęcam Was do odwiedzenia tej magicznej krainy!

 

kuchnia w stylu toskańskim
kuchnia w stylu toskańskim

 

kuchnia w stylu toskańskim

 

kuchnia w stylu toskańskim

 

kuchnia w stylu toskańskim

 

kuchnia w stylu toskańskim

 

kuchnia w stylu toskańskim

kuchnia w stylu toskańskim

 

kuchnia w stylu toskańskim

Zobacz podobne

Scroll Up