Rośliny oczyszczające powietrze – które wybrać?!

Rośliny oczyszczające powietrze to inaczej mówiąc, naturalne, zielone filtry antysmogowe. Jesień, zima, to czas, kiedy temat ten w sposób szczególny odbija się na naszym zdrowiu.

Z roku na rok wzrasta nasze zainteresowanie zdrowym trybem życia. Coraz chętniej czytamy etykiety, staramy się prawidłowo odżywiać, dbamy również o naszą aktywność fizyczną. Niestety pozostaje nam ciągle zaniedbywana kwestia…chodzi tutaj o powietrze, którym oddychamy.

Statystyki wskazują, że średnio 80% naszego wolnego czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych – taki mamy klimat, chciałoby się powiedzieć:) W większości z tych miejsc, nie mamy możliwości bezpośrednio wpłynąć na stan powietrza, jest jednak pewne miejsce, które możemy kształtować wyłącznie na naszych warunkach…dom.

rośliny oczyszczające powietrze

Skąd się biorą zanieczyszczenia w domu?

Remonty i prace domowe…

Podczas nich w powietrzu rozprzestrzeniają się cząsteczki i pyły, które to przenikając do płuc utrudniają nam oddychanie. Remont w domu niejednokrotnie wiąże się z zastosowaniem często toksycznych klejów,  rozpuszczalników czy lakierów. Bądźmy uważni i wybierajmy je mądrze. Dobrym rozwiązaniem będzie tutaj wybór farb wodnych lub kazeinowych.

Dekoracje i meble…

również mogą być źródłem zanieczyszczeń chemicznych. Często tkaniny dekoracyjne bywają „ulepszane”, przez co absorbują związki chemiczne, powstałe w wyniku codziennych czynności. Tym oto sposobem zanieczyszczenie się intensyfikuje i wydzielane są kolejne szkodliwe substancje.

Ogrzewanie…

Ciągle mamy z tym problem. Zgodnie z uchwałą antysmogową zostały określone urządzenia grzewcze oraz rodzaj paliw, których użycie jest zakazane. Niestety nadal jakość powietrza w niektórych rejonach Polski pozostawia wiele do życzenia. Miejmy nadzieję, że nasza świadomość w tym temacie będzie rosła, a nielegalne metody grzewcze odejdą w zapomnienie.

Kosmetyki i środki czystości, odświeżacze powietrza…

Formaldehyd nadal odgrywa w tych produktach rolę środka konserwującego. Często można go spotkać w składzie żelu pod prysznic czy szamponu. Lakiery do włosów, czy środki czyszczące zawierają dużo LZO (Lotne Związki Organinczne), co również ma na nas bardzo niekorzystny wpływ. Czytajmy etykiety i wybierajmy produkty ekologiczne, starajmy się również prawidłowo przechowywać tego typu produkty, zgodnie z zaleceniami producenta.

Sprzęt elektroniczny i AGD…

Wszystkie te urządzenie emitują podczas pracy fale elektromagnetyczne, zbyt duże ich nagromadzenie na małej powierzchni jest dla nas bardzo niekorzystne. Pamiętajmy o tym, żeby wyłączać niepotrzebnie działające urządzenia, szczególnie kiedy kładziemy się spać. Dzięki temu zaoszczędzimy nie tylko energię, ale zminimalizujemy oddziałujące na nas fale.

rośliny oczyszczające powietrze

Rośliny oczyszczające powietrze – które wybrać?

Co do tego, że rośliny są skutecznymi filtrami powietrza nie ma wątpliwości, ponadto oczyszczając powietrze w naszych mieszkaniach również na tym zyskują. Przechwytują z powietrza toksyczne związki i rozkładają je na drodze metabolicznej. Oczywiście róże gatunki sprawdzą się w innych pomieszczeniach. Inne sprawdzą się w sypialni (sprawdź tutaj), a jeszcze inne w pokoju dziennym. Poznajmy niektóre z nich.

Palma Biczowa…

Znajduje się na pierwszym miejscu – zgodnie z badaniami NASA – wśród roślin absorbujących amoniak. Eliminuje również formaldehyd, oraz ksylen. Potrzebuje sporo miejsca, jednak najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach, w których używamy najwięcej środków czystości.

Paprotka…

Znajduje się na pierwszym miejscu wśród roślin pochłaniających formaldehyd. Dobrze radzi sobie również z ksylenem. Miejscem idealnym dla niej będzie wilgotne pomieszczenie, z oknami wychodzącymi na północ np. łazienka, bądź salon. To właśnie tam stężenie formaldehydu jest największe.

Anturium…

Według klasyfikacji NASA, zajmuje drugie miejsce jeśli chodzi o eliminowanie z powietrza amoniaku, oraz dziewiąte pod względem pochłaniania ksylenu ( wyst. farby, lakiery, rozpuszczalniki). Najlepiej będzie jej w naszej kuchni i łazience – to właśnie tam stosujemy najwięcej produktów na bazie amoniaku. Ponadto duża wilgotność powietrza w tych pomieszczeniach, będzie sprzyjała rozwojowi rośliny.

Bluszcz…

Skuteczny w walce z pochłanianiem formaldehydu, jak również (w mniejszym stopniu) toulenu, benzenu, ksylenu i trichloroetenu. Nadale się do każdego pomieszczenia, ale to właśnie w łazience i kuchni najlepiej spełni swoją rolę.

Dracena Deremeńska…

NASA sklasyfikowało ją na szóstym miejscu wśród roślin pochłaniających formaldehyd. Walczy również z trichloroetenem, benzenem i ksylenem.

To tylko kilka przykładów roślin, które są naszymi najlepszymi, naturalnymi sprzymierzeńcami w walce o czyste powietrze. Więcej przykładów, wraz ze szczegółową pielęgnacją znajdziecie w książce „Rośliny oczyszczające powietrze”, na podstawie której powstał ten właśnie wpis. Zachęcam Was do lektury, oraz pogłebiania swojej wiedzy na temat naturalnych sposobów podnoszenia komfortu naszego życia. Warto wiedzieć więcej.

rośliny oczyszczające powietrze

rośliny oczyszczające powietrze rośliny oczyszczające powietrze

Zobacz podobne

Scroll Up