Na co zwrócić uwagę projektując oświetlenie

Planowanie oświetlenia w domu, to niewątpliwie jedno z najważniejszych strategicznie działań jakie przed nami stoi. Wbrew pozorom sprawa wcale nie jest prosta i wymaga od nas dokładnej analizy i przemyślenia tematu. Nie chodzi tutaj wyłącznie o komfort i wygodę. Sztuczne światło ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Nieodpowiednio dobrane może być źródłem chorób oczu, a nawet…depresji. Dobre oświetlenie nie tylko pozytywnie nas nastraja, ale wypływa również na efektywność naszej pracy.

oświetlenie w domu

lampa / kanapa

Co musimy wziąć pod uwagę planując oświetlenie…

Oświetlenie planujemy już na etapie remontu, bądź kiedy urządzamy mieszkanie od podstaw. Najlepiej zacząć od wstępnej aranżacji wszystkich pomieszczeń i dokładnie rozplanować ustawienie mebli. Ważne, aby wziąć pod uwagę nie tylko powierzchnię, czy wysokość, ale również liczbę i usytuowanie okien. Warto zaobserwować jak wygląda wędrówka światła słonecznego w trakcie dnia, dzięki temu dowiemy się, które miejsca wymagają szczególnego doświetlenia. Podział projektu na poszczególne strefy (jadalna, wypoczynkowa, kuchenna czy strefa czytania/pracy) będzie bardzo pomocny. Projektując kuchnię musimy ustalić, gdzie umieścimy główne sprzęty typu lodówka, płyta grzewcza (bądź kuchnia gazowa) okap, zmywarka, piekarnik, kuchenka mikrofalowa i inne sprzęty. Analogicznie będzie w łazience – tutaj musimy zaplanować miejsce na umywalkę, pralkę, suszarkę, szafki, grzejnik itp. Nie chcemy widocznych przewodów w salonie, nie chcemy też chować ich za kanapą:) Taki solidny plan pozwoli nam poprowadzić przewody i zainstalować gniazda elektryczne w najbardziej optymalny dla nas sposób.

oświetlenie w domu

lampa / stół

Punkty świetlne….
Projektując oświetlenie, musimy zaznaczyć poszczególne punkty świetlne na każdym z poziomów wnętrza.  Zaczynając od  punktów na suficie, poprzez kinkiety, oświetlenie LED, pojedyńcze reflektory podświetlające np. galerię, lampy stojace, czy pojedyńcze lampy dekoracyjne rozmieszczone na meblach. Światło punktowe jest bardzo ważne, nie tylko tworzy atmosferę wnętrza, ale pozwala nam w sposób dowolny oświetlić trudnodostępne miejsca.

Włączniki…
Mając już rozplanowane poszczególne punkty świetlne możemy przejść do wyznaczenia obiegów i miejsc, gdzie znajdować się będą włączniki. Na tym etapie powinniśmy już wiedzieć, które światła chcemy zapalać jednocześnie (wówczas znajdować się one będą w jednym obiegu), a które będą wymagały oddzielnych włączników. Dla ciekawszego efektu, w wybranych pomieszczeniach warto zastanowić się nad zastosowaniem ściemniaczy oświetlenia (zamiast zwykłych właczników). Dzięki nim będziemy mogli dowolnie sterować natężeniem światła.

Gniazdka elektryczne…
Zwykle mają to do siebie, że jest ich po prostu za mało, albo znajdują się w złym miejscu. Opytmalnym rozwiązaniem będzie:

– zgodnie z planem mieszkania, zaplanuj gniazdka tam, gdzie przewidujesz wszystkie domowe sprzęty (nie zapomij o suszarce do włosów:)
– oszacuj ile urządzeń będziesz mogła podpiąć pod jedno gniazdo i dodaj po 2 wejścia do każdego z nich (na zapas)
– przejrzyj dokładnie rozkład mebli, gniazdo za szafą nie będzie dobrze pełniło swojej roli
– umieść podwójne gniazdko w każdym z narożników pomieszczenia
– jeśli dysponujesz większym metrarzem, umieść dodatkowe gniazdka w odległości 2-3 metry od siebie
– przyszłe perfekcyjne Panie Domu, docenią umieszczenie gniazdka przy drzwiach, po stronie przeciwnej niż zawiasy
– w obecnych czasach warto pomyśleć o instalacji gniazd USB i umieszczeniu ich w wygodnych miejscach

oświetlenie w domu

lampka (kinkiet) / stolik

Przydatne triki oświetleniowe…

– jeśli pomieszczenie jest zbyt niskie skieruj strumień światła na sufit, wówczas wnętrze wyda nam się o wiele wyższe niż jest w rzeczywistości
– dla odwrotnego efektu, kiedy zależy Ci np. na obniżeniu sufitu, umieść kinkiety nisko na ścianie
– umieszczając lampę nad stołem w jadalni pamiętaj, żeby wisiała nisko, wówczas stworzy miłą i intymną atmosferę poczas spożywania wspólnych posiłków
– w pomieszczeniu, gdzie będzie znajdował się telewizor umieść źródło światła za nim (nie przed nim), żeby żarówka nie odbijała się w ekranie
– lampka stołowa postawiona na parapecie okna stworzy wyjątkowy klimat, a sąsiedzi nie będą mogli zajrzeć Ci do środka
– mocno oświetlając wybraną ścianę w pokoju sprawisz, że stanie się on większy
– światło skierowane ku dłuższym ścianom poszerzy wnętrze

oświetlenie w domu

lampa wisząca / lampa stojąca

Słowem podsumowania, światło pełni nieocenioną rolę w naszym domu. Oddziałuje nie tylko na nasze wnętrza, ale i na nas samych, dlatego tak ważne jest jego prawidłowe zaplanowanie. Więcej o oświetleniu poszczególnych pomieszczeń znajdziecie w kolejnych artykułach. Bądźcie na bieżąco:)

 

 

Zobacz podobne

Scroll Up