Organizacja miejsca pracy – jak zwiększyć efektywność

Organizacja miejsca pracy, to ostatnio jeden z najgorętszych tematów. Być może wiosna nas wszystkich mobilizuje do wprowadzenia konkretnych zmian:) Z roku na rok rośnie liczba osób pracujących zdalnie. Pacujemy też coraz więcej, co niejednokrotnie wiąże się z przenoszeniem pracy do domu. Często bywa tak, że nasza pasja staje się drugim etatem, przez co z pracy praktycznie nie wychodzimy. Przeczytanie kliku artykułów o organizacji czasu nie sprawi, że nagle nasza efektywność niewobrażalnie wzrośnie. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne jest nasze najbliższe otoczenie i jego właściwa aranżacja. Organizacja miejsca pracy ma sens, od tego właśnie powinniśmy zacząć!

organizacja miejsca pracy

1. Zadbaj o światło.
Światło odgrywa ogromną rolę w naszym życiu. Energia słoneczna jest najlepszym sprzymierzeńcem naszych działań. Możemy to zauważyć szczególnie teraz, kiedy mamy jej coraz więcej. Wiosną i latem nasza aktywność znacznie wzrasta, wszystko to jest zasługą zwiększonego dostępu do naturalnego światła. Pamiętajmy też, że im jesteśmy starsi potrzebujemy go coraz więcej. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na organizację naszego domowego biura w słonecznym miejscu zadbajmy o odpowiednie oświetlenie. Na nasze skupienie najlepiej wpłynie chłodna barwa świetlenia typu LED o temperaturze 4000 Kelvinów. Temperatura poniżej 3300 K, oznacza ciepłą barwę, która sprzyja odpoczynkowi, a przecież nam zależy na mobilizacji do działania. Uważajmy na zwykłe energooszczędne żarówki, emitują one szkodliwe migotanie, które męczy wzrok. Zrezygnujmy też z oświetlenia halogenowego, które przy dłuższym przebywaniu również niekorzystnie wpływa na nasze oczy. Ważne jest, żeby odległość pomiędzy lampką, a blatem biurka wynosiła  od 35 do 50 cm. Nie zapominajmy też o kącie padania światła. Lampka osób praworęcznych powinna znajdować się po lewej stronie, natomiast osób leworęcznych – po prawej.

2. Biurko.
Pozycja biurka względem okna jest równie istotna. Błędem jest umiejscowienie biurka, na którym stoi komputer w stronę okna. Nie powinnismy również siedzieć tyłem do okna – ograniczymy sobie tym samym tak ważne dla nas naturalne światło, a odbicia w monitorze znacznie utrudnią nam pracę. Monitor powinien być ustawiony bokiem do okna, w odległości co najmniej 1 metra. Z ergonomicznego punktu widzenia dobrze jest, kiedy biurko znajduje się przodem, lub bokiem do drzwi. Możemy wówczas spokojnie kontrolować sytuację w pomieszczeniu, bez konieczności ciągłego odwracania się i odrywania od pracy. Według istniejących norm idealne biurko do pracy powinno mieć ok. 120 -160 cm długości oraz ok. 70-80 cm głębokości. Blat powinien znajdować się na wysokości ok. 70-75 cm – najlepiej będzie zdecydować się na ten z możliwością regulacji. Istnieje też urposzczone równanie: nasz wzrost – 110 cm = optymalna wysokość biurka. Materiał z jakiego wykonane jest nasze biurko również ma znaczenie. Najlepiej sprawdzi się drewno, szklane biurka po pewnym czasie mogą doprowadzić perfekcjonistów do szału – ślady palców, oraz chłodny materiał mogą nas skutecznie zniechęcić.

organizacja miejsca pracy

3. Kolory.
Czy tego chcemy czy nie, kolory mają na nas duży wpływ, którego nie można ignorować. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach w konkretnej gamie kolorystycznej może przyczynić się do podwyższenia poziomu stresu, złego samopoczucia, czy spadku naszej efektywności. Oczywiście każdy z nas ma swoje preferencje, niemniej jednak istnieją uproszczone zasady, które pomogą nam w sposób właściwy dobrać kolory do specyfiki naszej pracy. Rodzaj wykonywanej pracy nie pozostaje tutaj bez znaczenia. Osoby, które potrzebują pobudzić swoją kreatywność nie zrobią tego w pomieszczeniach, w których rządzą ciemne, bure barwy. Możemy tutaj posłużyć się pewną ściągawką:

niebieski – chłodne kolory sprzyjają koncentracji, daje nam poczucie bezpieczeństwa (nie bez powodu znajduje się na logotypach większości firm ubezpieczeniowych), pozwala nam się skupić. Mówi się, że błękit rozjaśnia nasze myśli. Niebieski jest kolorem dyplomacji i dobrej komunikacji. Kojarzymy go z autorytetem i elegancją.

zielony – oraz inne kolory ziemi, są odpoczynkiem dla naszych oczu. Ma właściwości zarówno relaksujace jak i pobudzające ( w załeżności od barwy). Soczysta zieleń pozytywnie wpływa na naszą pomysłowość.

żółty – niewątpliwy zastrzyk energii, warto mieć na biurku coś w tym właśnie kolorze. Uwaga – stosujmy go z umiarem, w dłuższej perspektywie może męczyć? Kto z nas może ciągle pracować na dużych obrotach:)? Z tego koloru powinny zrezygnować osoby z natury bardzo aktywne, przyda się za to tym z nas, którzy potrzebują czasami energetycznego kopniaka.

pomarańczowy – podobnie ja żółć sprawdzi się tylko pod postacią drobnych akcentów, które pobudzą nas do działania, ale nie zmęczą koniecznością dłuższego przebywania w ich towarzystwie.

szary –  tak uwielbiana przez nas szarość może powodować znużenie i spadek efektywności pracy. Dzięki swojej neutralności świetnie sprawdzi się jako uzupełnienie, bądź tło innych, korzystnych barw np. błękitów

czarny –  dużo czarnych gadżetów i sprzętów być korzystnie wpłynie na estetykę miejsca, niestety my po dłużyszym czasie spędzonym w takim otoczeniu wyjdziemy z niego smutni i zdemotywowani. Uwaga na czerń – niestety nie niesie ona ze sobą pozytywnego ładunku energetycznego.

fioletowy – inspiruje, uspokaja i zachęca do niekonwencjonalnego myślenia – pamiętajmy, że ultrafiolet jest kolorem roku 2018! Fiolet w umiarkowanej dawce nie zrobi nam krzywdy, wręcz przeciwnie, pomoże obudzić naszą kreatywność.

czerwony – kiedy musimy być w kreatywni zaprzyjaźnijmy się z tym kolorem – nie malujmy od razu ściany na czerwono, pomyśmy raczej o pojedyńczych przedmiotach, na które możemy skierowac wzrok, kiedy dopada nas znużenie. W większych dawkach będzie nas po prostu drażnił do tego stopnia, że niechętnie będziemy wracać do pomieszczenia, w którym się znajduje.

róż – jest kolorem, który ma na nas bardzo pozytywny wpływ, szczególnie na kobiety – mowa tutaj o odcieniach delikatnych, pastelowych. Wzmacia nasze poczucie bezpieczeństwa, wzmaga empatię oraz uspokaja. Czasami, pracując nad czymś też potrzebujemy wyciszenia:) Intensywny róż może przynieść odwrotny skutek – podobnie jak czerwień będzie na nas działał drażniąco.

organizacja miejsca pracy

4. Gadżety
Im mniej rzeczy na naszym biurku, tym lepiej nam się pracuje. Nie wierzę w teorię artystycznego chaosu, podziwiam jednak osoby, które mogą w takich miejscach skupić myśli. Nasze miejsce pracy powinno składać się wyłącznie z najpotrzebiejszych przedmiotów, z których będziemy korzystać. To właśnie one mogą być świetnym, energetyzującym akcentem kolorystycznym. Wszystko co nadprogramowe będzie nas rozpraszać. Wszelkiego rodzaju motywacyjne plakaty prezentują się świetnie na zdjęciach, jednak unikajmy sytuacji, w których będą znajdować się ciągle na wysokości naszego wzroku. Niezbędne rzeczy miejmy zawsze pod ręką, aby niepotrzebnie nie odrywać się od pracy. Zasada minimalizmu w tym przypadku najlepiej sie sprawdzi. Na ekspozycję rodzinnych zdjęć jest wiele innych, lepszych miejsc:)

organizacja miejsca pracy

5. Żywe rośliny, kwiaty cięte.
Istnieją badania, z których wynika, że obecność roślin w miejscu pracy może zwiększyć naszą efektywność aż do 15%. Ponadto w ich obecności o 12% zmniejsza się liczba popełnianych przez nas błędów. Rośliny korzystnie wpływają na nasze samopopczucie, zmniejszają poziom stresu. oraz mobilizują nas do działania. Ich niekwestionowaną zaletą są właściwości nawilżające i jonizujące powietrze. Pomagają naszym zmęczonym oczom znaleźć ukojenie i odpocząć po  długotrwałym wpatrywaniu się w monitor. Jakie wybrać? Paprotka, skrzydłokwiat, zielistka, czy figowiec sprawdzą się idealnie. Nie zapominajmy też o kwiatach ciętych, które nie tylko znacznie podwyższą estetykę naszego domowego biura, ale również sprawią, że będziemy w nim chetniej przebywać. Najlepiej sprawdzą się te w jasnych, pastelowych kolorach, które nie wydzielają zbyt intensywnego zapachu. Jeśli jesteście zainteresowani tematem roślin zapraszam tutaj🙂

organizacja miejsca pracy

Organizacja miejsca pracy to proces złożony, wręcz strategia. Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Was pomocny, dajcie znać w komentarzach:)

Miłego weekendu:)!

 

 

 

 

Zobacz podobne

Scroll Up