Zioła w naszym mieszkaniu – pielęgnacja i ekspozycja!

Zioła w mieszkaniu mogą być z nami przez cały rok. Jeśli nie jest nam dane cieszyć się kawałkiem własnej ziemi, gdzie moglibyśmy wcielać się w rolę ogrodnika, musimy znaleźć na to inny sposób. Polka potraf prawda?:) Zioła pięknie prezentują się również we wnętrzach, ocieplają je i wprowadzają naturalną świeżość. Z drugiej strony kto z nas nie chciałby mieć ich cały czas pod ręką? Wprowadzając je do naszej przestrzeni, możemy nieustannie cieszyć się ich walorami smakowymi i estetycznymi.

Odpowiednie światło i temperatura

To podstawa prawidłowej uprawy naszego domowego zielnika. Zioła kochają słoneczne i ciepłe miejsca. Idealna temperatura to 15 – 20 stopni. Wyjątkami są mięta, melisa, rozmaryn, którym bardziej odpowiada półcień. Uważajmy na przeciągi! Otwierając okno, przestawmy doniczki z parapetu w bardziej bezpieczne miejsce.

Pojemniki, doniczki, skrzynki

Zioła w tym przypadku nie mają szczególnych wymagań, w tym temacie możemy szaleć do woli:) Pięknie prezentują się zarówno w drewnianych skrzyneczkach jak i ceramicznych pojemnikach. Należy jednak pamiętać o tym, aby zapewnić im otwór pozwalający na odpływ nadmiaru wody.  Dobrym sposobem jest również umieszczenie na dnie doniczki warstwy drobnych kamyków lub keramzytu. Pamiętajmy też o tym, że doniczka powinna pasować do wielkości bryły korzeniowej.

Zioła z supermarketu

Jeśli nie jesteśmy wzorem cierpliwości, zapewne skusimy się na gotowe sadzonki ziół, które są już dostępne w każdym markecie. Na co należy uważać? Warunki uprawy roślin na skalę przemysłową znacznie różnią się od metod praktykowanych w domowym zaciszu. Zapewne same nie raz zauważyłyście, jak szybko taka roślinka umiera, mimo, że systematycznie ją podlewamy. Dzieje się tak dlatego, że drastycznie zmienia się ich środowisko. Zioła przenoszone ze szklarni producenta do chłodni w supermarkecie dostają szoku termicznego. Nie są również tam w żaden sposób podlewane czy pielęgnowane. Nikomu nadzwyczajniej w świecie na tym nie zależy. Młode sadzonki zużywają przez to swoje zapasy składników odżywczych, które magazynowały w podłożu. Taka roślinka wytrzyma nam w domu zaledwie kilka dni. O to też chodzi supermarketom – żebyśmy wrócili po nowy, „świeży” zakup.  Aby zapobiec takiej przykrej sytuacji należy jak najszybciej przesadzić nasze zakupione zioła do nowych pojemników.

Ziemia

Zioła nie potrzebują specjalnej ziemi, możemy w tym celu użyć zwykłej ziemi doniczkowej.

Podlewanie

Pamiętaj o tym, aby codziennie podlewać swój zielnik. Większe i w pełni dojrzałe „osobniki” podlewajcie przez podstawkę, one same wiedzą lepiej ile wody im potrzeba:) Jeśli zauważycie, że Wasza roślinka nie pobrała całej wody (dajcie jej na to pół godzinki), wylejcie szybko pozostałą wodę. Jeśli zalejecie ją za dużą ilością wody, jej korzonki zaczną gnić. Tego przecież nie chcemy, prawda:)?

Pielęgnacja

Jeśli zauważysz uszkodzony bądź żółkniejący listek, natychmiast go usuń. Nie chodzi tutaj wyłącznie o walory estetyczne. Może to oznaczać, że Waszą roślinę zaatakował szkodnik, bądź została porażona chorobą. Wówczas usunięcie zagrożonego fragmentu może uratować pozostałe jej części. Pamiętajcie, żeby takich prac nie wykonywać zaraz po podlewaniu, kiedy listki są wilgotne – bardzo łatwo wówczas przenieść chorobę. Jeśli zauważycie, że choruje cała roślina, musicie koniecznie ją usunąć, aby nie zagrażała pozostałym.

Kiedy zioła zaczynają kwitnąć

Jeśli zauważysz, że Twoje zioła zaczynają kwitnąć, musisz natychmiast zerwać kwiat. Pozwól im skoncentrować się na produkcji liści, które są dla Ciebie o wiele cenniejsze.

Ekspozycja

Poniżej znajdziesz ciekawe przykłady ekspozycji ziół, mam nadzieję, że wybierzesz z nich coś dla siebie:)

Miłego dnia,

pozdrawiam,

xoxo

zioła w mieszkaniu zioła w mieszkaniu zioła w mieszkaniu zioła w mieszkaniu zioła w mieszkaniu zioła w mieszkaniu zioła w mieszkaniu zioła w mieszkaniu zioła w mieszkaniu zioła w mieszkaniu zioła w mieszkaniu zioła w mieszkaniu

zioła w mieszkaniu zioła w mieszkaniu zioła w mieszkaniu zioła w mieszkaniu

źródło zdjęć: pinterest

Share This Story

Ogród & balkon

You May Also Like

8 Comments

 1. 1
 2. 3

  Świetne inspiracje, tak dużo pomysłów mi się podoba, że swoim ziółkom będę chyba co tydzień zmieniać sposób ekspozycji 😉

 3. 6

  Zioła jak dla mnie to pozycja absolutnie obowiązkowa 🙂
  Świetne pomysły na ich przechowywanie przedstawiłaś. Te w filiżankach, słoikach i metalowych puszkach to chyba moi faworyci.
  Uściski serdeczne.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

2 × one =