Meble rattanowe…why rattan furniture?

Meble rattanowe to trend tego sezonu!Lato powoli zbliża się ku końcowi, dlatego maksymalnie wykorzystajmy ten czas i chwytajmy ostatnie ciepłe promienie słońca. Nic nie odpręża tak jak odpoczynek na świeżym powietrzu. Okupację salonowej kanapy zostawmy na długie, jesienne wieczory a tymczasem cieszmy się zapachem świeżo skoszonej trawy, delikatnym, cichym wiatrem i ciepłymi nocami, które niestety robią się coraz krótsze.

Wybierając meble ogrodowe stawiajmy na ich funkcjonalność, trwałość oraz wygodę. Dzisiaj  chciałam Wam przybliżyć jeden z moich ulubionych surowców – rattan.

Czym jest rattan? 

Rattan to nic innego jak gatunek liany, inne nazwy zwyczajowe to palma rotangowa, trzcina hiszpańska, trzcina indyjska… Jego naturalnym środowiskiem występowania jest obszar strefy tropikalnej, głównie Indonezja i Ekwador.To właśnie jego cienkie i giętkie łodygi służą nam do wyrobu mebli, koszy, plecionek, mat. Odkrycia, które dokonano w Azji świadczą o tym, że pierwsze meble rattanowe powstały w czasach starożytnych.

meble rattanowe

 

Zalety rattanu:

  • elastyczny, w kontakcie z parą wodną staje się on niezwykle plastyczny, dzięki czemu w stosunkowo łatwy sposób możemy nadawać mu wybrany kształt
  • odporny na większość uszkodzeń mechanicznych, działanie wody czy wysoką temperaturę (trwalszy od wikliny)
  • meble z niego wykonane są lekkie i łatwe w utrzymaniu
  • jego naturalny barwnik, znacząco podnosi estetykę wykonywanych z niego wyrobów wprowadzając klimat egzotyki

Wady rattanu:

  • niezabezpieczony, narażony na bezpośrednie działanie warunków klimatycznych traci swoje walory estetyczne
  • źle znosi niskie temperatury i długotrwałą ekspozycję w pełnym słońcu
  • konieczność importu tego surowca przedkłada się jego na wysoką cenę

Przykłady zastosowania:

meble rattanowe

meble rattanowe

meble rattanowemeble rattanowe

 

Odrobina egzotyki w naszym otoczeniu sprawi, że nabierze ono cieplejszego, bardziej przyjaznego klimatu, a czas spędzony w tak pięknych okolicznościach przyrody będzie wyjątkowo korzystny dla naszego samopoczucia.

WWF ostrzega, że wraz z niszczeniem lasów tropikalnych kurczą się również zasoby rattanu, stąd powstał projekt na rzecz pozyskiwania tej rośliny w sposób przyjazny przyrodzie. Organizacja chce doprowadzić do zabezpieczenia zasobów rattanu, wprowadzając system zarządzania lasami w rejonie Mekongu, wykorzystując zasady certyfikacji FSC. Jeśli nie jesteś obojętny na problemy środowiska w którym żyjesz, sprawdź źródło pochodzenia rattanu, zanim zdecydujesz się na jego zakup.

 

Share This Story

Ogród & balkon

You May Also Like

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

fourteen + fourteen =