Czas na wrzosy/ The heathers time

Czas na wrzosy!!! Przełom lata i jesieni to niewątpliwie czas wrzosów. To właśnie teraz zdecydowana ich większość rozwija swoje kwiaty ciesząc nasze oczy przepiękną paletą barw od fioletów, aż po żółcienie. Nie wiem czy wiecie, ale to właśnie tej wyjątkowej i jak później przeczytacie kontrowersyjnej roślinie, wrzesień zawdzięcza swoją nazwę. Zanim jednak zdecydujemy się przenieść wrzosy na nasz balkon, musimy być świadomi wyzwania jakie stawia przed nami ich uprawa.

Uprawa wrzosów na balkonie:

Naszym pierwszym krokiem zaraz po zakupie powinno być przesadzenie roślin. Nowa doniczka nie powinna mieć nie mniej niż 15 cm średnicy. Istotną rolę w naszym małym ogrodniczym przedsięwzięciu będzie stanowiło podłoże. Wrzosy są kwasolubne, ich idealne warunki powinno wyznaczać przepuszczalne, stosunkowo wilgotne, próchnicze i kwaśne podłoże, którego odczyn pH powinien wynosić ok. 4 – 5.  Najlepiej będzie jeśli od razu zakupimy specjalne podłoże do roślin wrzosowatych, ziemia do rododendronów również świetnie się sprawdzi. Sadzonkę starajmy się umieścić mniej więcej na takiej samej głębokości na jakiej była osadzona w swojej „pierwotnej” doniczce. Jest to niezwykle ważne z uwagi na jej bardzo wrażliwy system korzeniowy. Zbyt głębokie osadzenie rośliny może skutkować jej gniciem, zbyt płytkie płytkie natomiast spowoduje szybkie przesychanie korzeni. Jeśli zdecydujemy się na sadzenie w większych pojemnikach, odległość pomiędzy roślinami powinna wynosić 25-40 cm. Wybierając idealne miejsce pamiętajmy aby nasze doniczki ustawić na w miarę możliwości nasłonecznionym stanowisku, ponieważ wrzosy źle znoszą miejsca cieniste.

Co z pielęgnacją?

Tutaj musimy być szczególnie ostrożni ponieważ jeśli dostarczymy naszym wrzosom za dużo, bądź za mało wody mogą nam tego nie wybaczyć. Sygnałem do podlewania będzie widocznie sucha ziemia w doniczce. Ważne, żeby doniczka nie stała na podstawce z wodą, ponieważ skutkiem tego będzie gnicie jej korzeni a w konsekwencji utrata jej pięknego widoku.

Ciekawostki o wrzosach: 

 • Właściwości wrzosów wykorzystuje się w medycynie naturalnej. Preparaty wykonane z kwiatu hamują rozwój bakterii w przewodzie pokarmowym oraz korzystnie działają na nasz układ trawienny, odpowiadają również za regulacje apetytu.
 • Kosmetyki na bazie wrzosów powinny pokochać wszystkie kobiety które marzą o młodszej, jędrniejszej skórze.
 • Wrzos jest również składnikiem preparatów przeznaczonych dla długich włosów.
 • Miód wrzosowy znajduje zastosowanie w walce z chorobami oczu, serca oraz układu pokarmowego. Idealny przeciwko przeziębieniu i grypie. Zawiera duże stężenie enzymów, wolnych aminokwasów oraz hormonów wzrostu.
 • Szkoci mają mnóstwo przesądów związanych z wrzosami. Według nich swój przepiękny kolor zawdzięczają krwi przelanej w walkach klanowych, sama zaś gałązka wrzosu przynosi szczęście i chroni przed przemocą jej posiadacza. Bardziej praktyczniejsze zastosowanie tej rośliny znaleźli przy produkcji piwa, nie mogąc dojść do porozumienia z Irlandczykami, która z receptur była TĄ pierwszą.
 • Mieszkańcom Skandynawii wrzosy kojarzą z biedą z racji tego, że służyły one jako materiał do wyrobu mioteł.
 • My Słowianie powyższe zastosowanie widzieliśmy inaczej, miotły służyły nam do wymiatania złych duchów z pomieszczeń  ale nie wolno nam było używać miotły, gdy świat żywych mógł się pomieszać ze światem zmarłych a dokładniej  po zachodzie słońca, w nocy oraz w święta. Sama miotła stawiana koniecznie do góry nogami na progu domu pełniła funkcję ochronną przed chorobami i złymi mocami.
 • Irlandczycy paląc wrzosy przywołują duchy śmierci.
 • Poduszka wypełniona wrzosem ma zapewnić nam szczęśliwe sny.
 • W Walii  uważa się natomiast, że wrzos będący składnikiem ślubnego bukietu zapewni Pannie Młodej szczęście na nowej drodze życia.

Nie pozostało mi nic więcej jak tylko zachęcić Was do nabycia tej przepięknej rośliny, która będzie wspaniałą ozdobą naszego balkonu, a dobrze traktowana, będzie jeszcze długo cieszyła nasze oczy.

 

czas na wrzosy

 

czas na wrzosy

czas na wrzosyczas na wrzosy

 

czas na wrzosy

czas na wrzosy

czas na wrzosy

 

czas na wrzosyczas na wrzosy

You May Also Like

1 comment

 1. 1

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

2 × 4 =