Mieszkanie w stanie deweloperskim – wywiad

Mieszkanie w stanie deweloperskim jak się niestety okazuje nie jedno ma imię. Nadal jednak jest to najpopularniejsza opcja na jaką decydują się kupujący. Nie zawsze zdajemy sobie jednak sprawę, że stan deweloperski w każdym z przypadków może mieć inną definicję. Nie mając żadnego doświadczenia w tej kwestii niejednokrotnie zdarza nam się popełnić wiele błędów decyzyjnych już na samym początku. Jak oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu? Podejdźmy do tego tematu jak najbardziej zadaniowo i przede wszystkim pytajmy o zdanie specjalistów!

mieszkanie w stanie deweloperskim

Dzisiejszy artykuł będzie szczególnie przydatny dla osób, które mieszkanie w stanie deweloperskim planują aranżować zatrudniając architekta/projektanta wnętrz.

Gościem specjalnym będzie Magdalena Dąbrówka, architekt, która z pasją prowadzi własne biuro projektowe Kształt Rzeczy. Magda zgodziła się odpowiedzieć na najbardziej nurtujące Was pytania, dotyczące zakupu mieszkania. W poniższym wywiadzie znajdziecie również bezcenne porady, które uławią Wam późniejszą współpracę z projektantem wnętrz.

Na co zwrócić uwagę widząc projekt inwestycji po raz pierwszy. Jakie czynniki powinniśmy rozważyć wybierając konkretny lokal?

Analizując projekt dewelopera, kupujący powinien zwrócić uwagę nie tylko na samą lokalizację danej inwestycji, ale dokładnie przyjrzeć się jej otoczeniu (szczególnie jak wygląda istniejąca / projektowana infrastruktura, miejsca parkingowe i tereny rekreacyjne). Jeśli wybieramy nieruchomość na obrzeżach miasta (lub terenach dopiero zabudowujących się) warto dowiedzieć się, jaki miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obowiązuje w sąsiedztwie. Pozwoli nam to uniknąć nieprzyjemnych rozczarowań w przyszłości. Chodzi tutaj o pytania typu: czy tereny są przeznaczone na zabudowę mieszkaniową jedno-/ wielorodzinną, czy w planach jest szkoła, czy może za oknami przebiegać nam będzie droga szybkiego ruchu, tory kolejowe itp. Inaczej sprawa się ma, gdy decydujemy się na mieszkanie w budynku w ścisłej zabudowie miejskiej, gdzie cała przestrzeń jest już zagospodarowana i wszystko jest jasne.

Ponadto wybierając konkretny lokal zwróćmy uwagę na położenie mieszkania w budynku (wybór piętra, usytuowanie mieszkania względem stron świata. Najbardziej optymalne nasłonecznienie mają mieszkania od południa – co pośrednio wpływa również na cenę nieruchomości. Oczywistym jest, że metraż i ilość pokoi wybieramy względem  naszych potrzeb i możliwości finansowych. Warto jednak już na tym etapie uwzględnić plany na przyszłość (np. powiększenie rodziny). Polecam też zwrócić uwagę na układ konstrukcyjny budynku, który pozwoli nam na swobodne kształtowanie układu funkcjonalnego. Dodatkowym atutem każdej nieruchomości jest balkon lub loggia, komórka lokatorska / piwnica, miejsce postojowe w hali garażowej. Najlepiej, żeby nasze miejsce parkingowe oraz ewentualna komórka lokatorska znajdowały się w tym samym segmencie co nasze mieszkanie. Wygląd hali garażowej może nas również zaskoczyć oryginalnymi rozwiązaniami np. platformą parkingową, dlatego pytajmy dewelopera o wszelkie możliwe wizualizacje.

mieszkanie w stanie deweloperskimO co należy zapytać dewelopera mając na uwadze zatrudnienie projektanta wnętrz, aby ułatwić obu stronom współpracę w przyszłości?

Warto zapytać, czy możliwe jest wprowadzanie zmian aranżacyjnych w mieszkaniu i w jakich terminach. Niestety w zależności od tego, na jakim etapie budowy jest inwestycja w momencie nabycia jej przez inwestora, na wprowadzanie zmian może być już za późno. Najczęściej dlatego, że dany etap budowy po prostu już się zakończył. Możliwe zmiany dotyczą zwykle ustawienia ścianek działowych (bądź eliminacja niektórych), zmian w instalacji elektrycznej i hydraulicznej. Zatem możliwa jest personalizacja mieszkania i dostosowanie jego stanu deweloperskiego od razu do projektu aranżacji wnętrza. Dokładnie zwymiarowana na rzucie lokalizacja wszystkich gniazdek, włączników, górnych punktów świetlnych, kinkietów, podejść hydraulicznych kompatybilna z naszym projektem znacznie usprawni i przede wszystkim przyśpieszy prace wykończeniowe po odbiorze mieszkania. Nie będą konieczne żadne poprawki w tym zakresie i żadne „rozgrzebywanie” ścian, co zwykle skutecznie spowalnia remont i jednocześnie podnosi koszty całości prac wykończeniowych.

Mieszkanie w stanie deweloperskim ma różne definicje. Który etap budowy jest z punktu widzenia projektanta najlepszy na rozpoczęcie pracy?

Z punktu widzenia projektanta najlepszy etap na rozpoczęcie pracy to taki, w którym budynek jest jeszcze na etapie budowy i możliwe jest wprowadzenie zmian aranżacyjnych. Uważam też, że  przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania w stanie deweloperskim warto skonsultować wybór konkretnego lokalu z architektem. Architekt wnętrz ujawni cały potencjał mieszkania kupującemu, co może mieć ogromny wpływ na naszą decyzję.

mieszkanie w stanie deweloperskim

Słowem podsumowania, mieszkanie w stanie deweloperskim naprawdę nie jedo ma imię. Dlatego warto, naprawdę warto w tym przypadku skorzystać z rady specjalistów. To chyba jedna z bardziej stresujących decyzji, która przed nami stoi, nie ma co ukrywać, że przyczynia się do tego również ogromne obciążenie finansowe. Temat zakupu własnego mieszkania pojawi się tutaj jeszcze niejednokrotnie. Dajcie znać w komentarzach jakie artykuły z tego cyklu chcielibyście tutaj znaleźć.
Zapraszam Was również do śledzenia projektów Kształt Rzeczy, więcej inspiracji znajdziecie tutaj i tutaj.

Zobacz podobne

Scroll Up