Marmur we wnętrzach – co wiedzieć trzeba

Marmur we wnętrzach to gwarancja ponadczasowego wyglądu i elegancji. Przez wielu z nas kojarzony jako symbol luksusu, obecnie zajmuje czołowe miejsce na liście wnętrzarskich inspiracji. Zalety tego szlachetnego kamienia są znane od wieków. Dzięki swej trwałości, łatwości w obróbce i niepowtarzalności od momentu odkrycia stał się ulubionym materiałem architektów i rzeźbiarzy. Różnorodność odcieni (od klasycznych bieli po głęboką czerń) sprawiała, że każde wykonane z niego dzieło było jedyne w swoim rodzaju. Obecnie niestety nie każdy może sobie pozwolić na zastosowanie oryginalnego kamienia. Marmur we wnętrzach zastąpiły imitujące jego wzór materiały, które pokochali nie tylko przedstawiciele stylu glamour, ale również minimaliści i zwolennicy skandynawskiej prostoty. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych faktów, z którymi każdy kto ma w planach marmurowe szaleństwo powinien się zapoznać.

marmur we wnętrzach

1. Nie kupuj przez internet! Kamień naturalny charakteryzuje się unikalnością wzorów przez co zdjęcia na stronie producenta, mają wyłącznie charakter poglądowy. Nie znajdziesz nigdzie takiej samej powierzchni, dlatego zanim zdecydujesz się na zakup dokładnie obejrzyj kamień i sprawdź czy nie ma wad. Najlepiej popatrz na płytę pod lekkim kątem, obserwując załamania światła. Koniecznie zapytaj sprzedawcę o trwałość, nie kieruj się wyłącznie wyglądem. Inny gatunek będzie nadawał się na podłogę, a inny np. na blat.

2. Pamiętaj o konieczności impregnacji. Marmur we wnętrzach koniecznie trzeba zabezpieczyć. Nierzadko zaleca się powtarzanie zabiegu co pół roku.

3. Zrezygnuj z marmurowego blatu kuchennego. Blat wykonany z naturalnego kamienia jest bardzo podatny na zabrudzenia. Dzięki swojej strukturze, chłonie wszystko jak gąbka. Wylany sok z cytryny, kawa, wino, może trwale uszkodzić i zmienić wygląd materiału.

4. Do czyszczenia marmuru używaj wyłącznie ciepłej wody i wycieraj wilgotne miejsca suchą ściereczką. Źle dobrane, bądź zbyt silne detergenty mogą zniszczyć kamień.

5. Marmur we wnętrzach najlepiej prezentuje się w formie wielkoformatowych płyt. Jego odmiana, charakteryzująca się dużymi wzorami nie jest polecana do małych pomieszczeń, ponieważ może je za bardzo przytłoczyć.

6. Marmurowe parapety świetnie uzupełnią styl wnętrza, pamiętaj by ustawione na nim doniczki z kwiatami zawsze miały dodatkową podstawkę. Zabezpieczy to kamień przed ewentualnymi plamami, które ciężko będzie później usunąć.

7. Marmur to inwestycja na lata, zbyt wiele marmurowych elementów i dodatków może nie tylko przytłoczyć, ale też sprawić, że będzie ono „zimne” w odbiorze. Warto w tym przypadku postawić na ponadczasowe połączenie marmuru i naturalnego drewna.

8. Najpiękniejszą odmianą marmuru jest marmur karraryjski, pochodzący z włoskiego miasteczka Carrara. Charakteryzuje się nie tylko wspaniałymi właściwościami dekoracyjnymi, ale również trwałością i względną odpornością na wietrzenie.

Marmur we wnętrzach to niewątpliwie trend, który nie przeminie. Niestety ten naturalnykamień, poprzez swoją wysoką cenę nie jest dla wszystkich osiągalny. Coraz częściej za to pojawiają się różnego rodzaju „alternatywy”. Charakterystyczne wzory występują na tekstyliach, ceramice oraz wszelkiego rodzaju dodatkach i akcesoriach. Czasami nawet trudno jest odróżnić laminowaną płytę od oryginału. Zanim zdecydujesz sią na tę kosztowną inwestycję rozważ wszelkie za i przeciw odnośnie jej późniejszego zastosowania. Kto wie, czy „alternatywa” nie sprawdzi się lepiej w niektórych przypadkach.

marmur we wnętrzach

 

marmur we wnętrzach

                         Zegar  Zuiver 319, 99 pln                                                                     Stolik EVA Bloomingville  1099,00 pln                                                                     Dozownik Piedra 219,90 pln

marmur we wnętrzach

marmur we wnętrzach

                 Lampa Isabella 599,90 pln                                                                    Lustro Pepe Marble Mirror 2232 pln                                                                     Pościel renforcé Malin 219,90 pln

marmur we wnętrzach

marmur we wnętrzach

    Świecznik Large Chunk 310,00 pln                                                                    Taca Edge 389,90 pln                                                                  Zestaw wazonów Brianna 589,90 pln

marmur we wnętrzach

Zobacz podobne

Scroll Up