Jak skutecznie zorganizować swoją przestrzeń/ Clutter free home

jak skutecznie zorganizować swoją przestrzeń, by żyło nam się lepiej. Organizacja przestrzeni w naszym domu jest coraz częściej poruszanym tematem. Na blogach wnętrzarskich pojawia się mnóstwo wskazówek jak poradzić sobie z narastającym bałaganem, jak estetycznie przechowywać rzeczy…cała masa porad, aby nasze mieszkanie było wciąż pod naszą kontrolą. Ostatnio pojawiło się nawet kilka pozycji książkowych, które powstały z myślą o tych, którzy kontrolę nad własną przestrzenią już dawno stracili. Czy nie potrafimy już sami się zorganizować? Postanowiłam się przyjrzeć bliżej temu tematowi.

Książka „Clutter free” amerykańskiej pisarki Kathi Lipp to idealna lektura dla Wszystkich, którzy po drodze do urządzania swojego wymarzonego domu, zgubili obrany na początku cel, co w konsekwencji doprowadziło do niemałego chaosu i zaburzenia równowagi w ich domowym życiu. Czego dowiemy się z książki:

Dlaczego nie możemy powstrzymać się przed ciągłym kupowaniem nowych rzeczy?

Każda pora roku niesie ze sobą nowe inspiracje, dekoracje, wzory które po prostu musimy mieć w naszym mieszkaniu, aby było modne i efektowne. Nie bierzemy jednak często pod uwagę faktu, że aby mieć miejsce na nowe rzeczy musimy rozwiązać kwestię przechowywania ich poprzedników. Ciągłe podążanie za wnętrzarską modą może doprowadzić do nie lada chaosu w naszym wnętrzu.  Jeśli odczuwamy ciągłą potrzebę zmiany, być może nie do końca sami rozumiemy nasz styl? Warto poświęcić czas na dokładne zastanowienie się co sprawia, że czujemy się dobrze w naszym mieszkaniu? Jeśli planujesz zakup nowej rzeczy najpierw zadaj sobie pytanie czy rzeczywiście masz dla nie miejsce. Jakie będzie jej przeznaczenie? Jak długo będziesz mogła się nią cieszyć? Pamiętaj, że za miesiąc na półki trafią już zupełnie nowe kolekcje? Czy naprawdę potrzebujesz kolejnego kubka, talerza, poduszek?

Dlaczego mamy problem z pozbyciem się starych przedmiotów?

Dotyczy to zwłaszcza osób sentymentalnych, które nie wyobrażają sobie wnętrza bez ogromnej ekspozycji rodzinnych pamiątek, w każdym możliwym punkcie mieszkania? Czy naprawdę potrzebujemy oglądać te wszystkie przedmioty na co dzień? Czy nie tracą wówczas swojej wyjątkowości? Zastanów się, które przedmioty rzeczywiście są Ci niezbędne, a które przypominają o sobie tylko od czasu do czasu? Taka selekcja pozwoli nie tylko na odzyskanie wolnej przestrzeni ale sprawi, że rodzinne pamiątki nie będą narażone na zniszczenie każdego dnia.

Na wszelki wypadek.

To jeden z głównych powodów naszych zakupowych decyzji. Kupię to na wszelki wypadek. Na wszelki wypadek wezmę to w różnych kolorach. Na wszelki wypadek kupię więcej –  bo potem być może już nigdy nie znajdę czegoś podobnego. Też masz ten problem? Zastanów się, czy ten przedmiot jest na tyle wartościowy, że jego brak znacznie wpłynie na jakość Twojego życia? Co się stanie jeśli tym razem nie posłuchasz swojego instynktu zbieracza i wrócisz do domu bez kolejnej, sezonowej dekoracji? Nie stanie się zupełnie nic, a Ty zaoszczędzisz nie tylko pieniądze ale i czas, który możesz poświęcić swoim bliskim.

W środę porządkuję dokumenty!

Gazetki promocyjne, rachunki, paragony, ulotki…. zwykle można znaleźć je na szafce w przedpokoju, na stole w kuchni, czasami zawędrują do szuflady, mają również tendencje do zmiany położenia jeśli zbyt długo zalegają w jednym miejscu. Odłożenie ich w inne nie załatwi problemu ich uczestnictwa w naszym codziennym życiu. Jeśli nie poświęcisz im swojego czasu, będą przypominać o sobie tak długo, aż doprowadzą do flustracji domowników. Koniecznie wybierz dzień w którym zajmiesz się ich porządkowaniem. To musi Ci koniecznie wejść w nawyk, jeśli nie chcesz co chwilę napotykać ich na swojej drodze – zajmij się nimi. Nie odkładaj tego w czasie, lepszego może po prostu nie być!

Odłożę to tutaj na chwilę….

…. po kilku dniach TO nadal nie znalazło swojego miejsca. Zaplanuj mądrze swoją przestrzeń, zadbaj o to, aby zawsze odkładać przedmioty we właściwe przypisane im miejsce. Jeśli takiego nie mają, być może niepotrzebnie przekroczyły próg Twojego domu? Tymczasowe rozwiązania zwykle okazują się permanentnym zastosowaniem, zaburzając równowagę naszej przestrzeni. Bądź konsekwentna, to jedyna słuszna droga dla utrzymania porządku w Twoim domu.

Jak ograniczyć wstęp niepotrzebnym przedmiotom do Twojej przestrzeni?

– Uświadom swoich przyjaciół, znajomych, rodzinę co naprawdę lubisz, dzięki temu ryzyko nieodpowiedniego prezentu zmaleje do minimum, a co za tym idzie, wokół Ciebie będą wyłącznie przedmioty, które sprawiają Ci radość.

– Uwaga – pamiątki z wakacji! -nie chodzi tutaj o zupełny zakaz przywożenia czegokolwiek, ale o zachowanie rozsądku. Czy wspólne zdjęcia nie wystarczą?

– Lista zakupów – bez niej najlepiej nie wychodź z domu!

– Poznaj sąsiadów – czasami zamiast zbędnego kupowania przedmiotów „na jeden raz” warto zapytać czy nie znajdziemy tego czego w danej chwili potrzebujemy za ścianą obok? Warto mieć sąsiadów:)!

– Zapisz się do biblioteki – jeśli tak jak ja uwielbiasz czytać, a w mieszkaniu brakuje Ci już miejsca na nowości, zapoznaj się z ofertą najbliższej biblioteki, zaoszczędzisz nie tylko przestrzeń ale i pieniądze.

– Zanim zdecydujesz się na kupno nowej rzeczy zadaj sobie trzy podstawowe pytania:

1. Czy jest mi to teraz potrzebne?

2. Czy to naprawdę mi się podoba?

3. Czy kupiłabym/ kupiłbym to ponownie?

Jeśli przynajmniej jedna z odpowiedzi będzie negatywna, naszą decyzję zakupową powinniśmy zdecydowanie odłożyć w czasie.

Jeśli o organizacji naszej przestrzeni powstają coraz to nowe książki, programy telewizyjne…wygląda na to, że jest to duży problem naszego pokolenia? Mamy zbyt duży wybór, przez co z czasem tracimy orientację i otaczamy się mnóstwem zbędnych przedmiotów, które skutecznie zakłócają równowagę w naszej przestrzeni. Na zmiany nigdy nie jest za późno, warto zacząć od teraz.


 

 

 

 

 

 

You May Also Like

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

five × 1 =