Jak Polka urządza dom?

Urządzanie domu zwykle jest domeną kobiet. Mimo, że każda z nas inna, kiedy przychodzi do urządzania własnego mieszkania kierują nami te same potrzeby:

– poczucie bezpieczeństwa

– komfort

– tradycja zapożyczona z domu rodzinnego

Możemy z tym walczyć, możemu temu zaprzeczać, możemy ślepo podąrzać za modą. Jeśli jednak 3 wymienione wyżej czynniki nie zostaną spełnione, będziemy szukać, zmieniać, wymyślać i nigdy do końca nie będziemy zadowolone. Cechuje nas ogromne przywiązanie do tradycji (jeśli jeszcze się z tym nie zgadzacie, to odkryjecie to w swoim czasie), najlepiej czujemy się we własnym domu, jesteśmy silne i pomysłowe. Lubimy być na czasie z trendami, o czym świadczy fakt, że w większości polskich domów znajdziemy teraz białe meble. Swoją drogą zastanawia mnie jaka moda ogarnie nas po „skandynawskiej rewolucji”:)? Mam małe podejrzenie, ale podzielę się nim w oddzielnym poście. Poniżej znajdziecie kilka podstawowych zasad, które świadomie bądź podświadomie kierują naszymi dekoratorskimi wyborami:

1. Kuchnia jest sercem domu.

Możemy być książkową definicją nowoczesnej korpo-kobiety, ale kuchnię musimy mieć z prawdziwego zdarzenia. Nie musimy nawet w niej gotować, ale wszystkie sprzęty muszą się w niej znaleźć. Kuchnia jest i będzie najważniejszym miejscem w naszym domu, czy się do tego przyznamy czy też nie;)

urządzanie domu

2. Kuchnię łączymy z salonem.

Nie chodzi wyłącznie o zyskanie dodatkowej przestrzeni, my po prostu nie chcemy być w tej kuchni zamknięte. Gotując chcemy również czynnie uczestniczyć w życiu rodziny, które na dobre przeniosło się do salonu ( czytaj :telewizora;).

urządzanie domu

3. Salon (jadalnia, kino domowe, galeria, sklep z pamiątkami, praca, sypialnia, kawiarnia w jedym).

Najchętniej przenieślibyśmy tutaj wszystkie niezbędne nam do życia przedmioty i ciągle byłoby nam mało. Dorota Szelągowska konsekwentnie robi nas w tej kwestii „na szaro:”), uroczo się do tego przyznając:) Sofa jest naszym drugim królestwem, uwielbiamy ubierać ją w sezonowe poduszki.

urządzanie domu

4. Sypialnia – pierwsza nagroda za rolę drugoplanową;)

Dlaczego tak? Bo zwykle intensywnie pracując nad wyglądem salonu i kuchni tutaj nasza kreatywność napotyka opór.
Z natury ciężko jest nas stąd wyciągnąć, często lubimy zamieniać ją w home office. Niestety w wyniku salonowej rewolucji zeszła nam trochę na drugi plan.

urządzanie domu

5. Łazienka  – wybieramy prysznic – tesknimy za wanną…

W tej kwestii deweloperzy nie mają dla nas litości. Projekty łazienek spędzają nam sen z powiek, bo jak na takim metrażu urządzić domowe spa o którym marzymy? Tutaj głos rozsądku (i możliwości) każe nam wybierać prysznic, kiedy to skrycie tęsknimy za tradycyjną wanną.

urządzanie domu

6. Przedpokój – pokój przed pokojem.

Wiemy już, że to niezwykle ważne pomieszczenie, wprowadzające gości w klimat naszego domu. Mamy tego świadomość, urządzamy go na poważnie, odbierając mu dotychczasową rolę galerii obuwniczej.

urządzanie domu

7. Dodatki, dekoracje, ramki, wazoniki, figurki…

Kochamy je, jesteśmy coraz lepsze w ich przemycie przed mężem. Zwykle wybieramy te białe, kwieciste, chociaż coraz częściej drewniane. Świeże kwiaty nie są już wyłącznie rzadkim gościem na naszych stołach. Minimalizm kochamy tylko oficjalnie, tak naprawdę drzemie w nas dusza zbieracza.

urządzanie domu

8. Światło – punktowe, dekoracyjne, nastrojowe.

Żyrandol na środku sufitu już nam nie wystarcza. Rośnie w nas uzależnienie od świec, potrafimy stworzyć z nich niezwyłą galerię światła. Uwielbiamy wszelkiego rodzaju lampy, latarenki, świeczniki. Cotton balls staje się swego rodzaju must have dla każdej z nas.

urządzanie domu

6049264 Processed with VSCOcam with a9 preset

9. Królowe DYI.

Najbardziej dumne jesteśmy z tego co uda nam się zrobić z niczego. Odnawiamy stare meble, tworzymy własne (najczęściej z palet), malujemy obrusy, tworzymy piękne ramy, udowadniamy, że wszystko się da i…lubimy się tym chwalić. Przedmioty własnoręcznie zrobione to nasze perełki, wciągamy się w ten temat coraz bardziej.

urządzanie domu

#Homesweethome to jeden z ulubionych hashtagów na naszym instagramie, bo to właśnie tutaj czujemy się najlepiej. My Polki potrafimy stworzyć niezwykłą atmosferę domu do którego chce się wracać i powinnyśmy być z tego dumne.

Miłego wieczoru;)

xoxo

Share This Story

Lifestyle

You May Also Like

3 Comments

 1. 1

  Zanim zapanowała moda na białe meble, moja mama urządziła nimi salon (jakieś 15 lat temu :)). Siłą rzeczy u mnie w salonie i u dziewczyn też takie królują. Tylko nie wyniosłam z domu zamiłowania do printów kwiatowych i zdobień. Wolę prosto, geometrycznie.
  Z większością punktów jestem w stanie się zgodzić. Może kuchnia, to nie serce domu, a raczej żołądek – nie mniej ważny organ, bo służy mi do gotowania, a nie przebywania w niej. Chociaż, jakby był w niej stół i krzesła…
  Nie lubię połączenia salonu z kuchnią, wolę jak są choć trochę rozdzielone – kuchnia ‚we wnęce’, oddzielona ścianką, drzwiami suwanymi – osobno, ale razem.
  No i prysznic – kocham! Ale od czasu do czasu mam ochotę na wannę 😀

 2. 2

  Chciałabym wierzyć w taką sielankę 🙂 Przeciętna Polka na pierwszym miejscu stawia funkcjonalne rozwiązania i wierzy w materiały wykończeniowe, które same się czyszczą. Przeciętna Polka urządzi wprawdzie salon tak, żeby sąsiadce kapcie spadły, ale za to zapomni o miejscu do przechowywania mopa i innych niereprezentacyjnych rzeczy. Raczej ze świecą szukać naprawdę indywidualnych wnętrz bo przeciętna jest konformistką i boi się, co ludzie powiedzą? To z mojego kilkunastoletniego doświadczenia pracy dla przeciętnych Polek 🙂

  • 3

   🙂 Niemniej jednak każda z nas we własnym domu szuka ciepła i potrafi go stworzyć. Większość z nas rzeczywiście boi się tego co ludzie powiedzą. To już niestety kwestia mentalności oraz ogromej roli jaką świadomie czy podświadomie przypisujemy tradycji. Dziękuję za wizytę, zapraszam w kolejnej wolnej chwili:) Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

two × 5 =