Dawne polskie zwyczaje związane z budową domu…

Dawne polskie zwyczaje to temat rzeka. Od zawsze interesowała mnie nasza historia. Czasy pięknych dworów i ówczesnego życia to mój ulubiony okres w dziejach:) Uwielbiam o tym czytać, uwielbiam poznawać dawne zwyczaje, które mogą się nam teraz wydawać absurdalne. Ostatnio trafiłam na świetną książkę: „Dawne obyczaje i zwyczaje szlachty i ludu wiejskiego w Polsce i ościennych prowincyach” Franciszka Salezego Dmochowskiego, w której wyczytałam niezwykle barwne i zaskakujące przesądy związane z budową domu. Sprawdźcie sami:)

dawne polskie zwyczaje

1. Każda ściana w domu powinna składać się z nieparzystej liczby drewna.

2. Drewno do budowy domu nie mogło pochodzić z przewróconych w lesie drzew – znaczyłoby to, że zły duch który je tak przewrócił, mógłby się przez to u nas zadomowić.

3. W fundamenty domu od wschodu słońca trzeba było położyć grosz, kawałek chleba, miodu i soli. Chleb kładziono każdej nocy, na każdy z 4 kątów. Jeśli rano chleba brakowało, wówczas budowlę trzeba było przesuwać z obawy przed złą wróżbą wczesnej utraty zdrowia.

4. Domu nie można było budować w miejscu starej drogi. Wierzono, że złe duchy chodziły po niej za ludźmi i zostawiły tam swoje ślady.

5. Kiedy budowa domu została wreszczcie ukończona, zostawiano (profilaktycznie:) przez cały kolejny rok dziurę w dachu, żeby się przez nią wszystkie złe duchy i nieszczęścia wyniosły.

6. Przed wprowadzeniem się do domu, zostawiano w nim na noc koguta. Jeśli ten zaczął piać o zwykłej porze, oznaczało to pomyślną wróżbę, jeśli nie, najprawdopodobniej w domu zdążyły już zagościć złe duchy.

7. Każdy dom przed zamieszkaniem musiał być poświęcony przez księdza.

8. Nie wolno było w swoim ogrodzie podkopywać bzu, w obawie przed rozgniewaniem złych duchów, które w nim mieszkały.

9. Kiedy drzewa w ogrodzie przestawały owocować, straszono je w wigilię poprzez podcinanie. Wierzono, że wraz z Chrystusem natura rodzi się na nowo i może owocować, tylko najzwyczajniej w świecie nie chce;)

10.  Trzynaście osób siędzących przy jednym stole przynosi pecha, stąd aby uniknąć nieszczęścia najmłodszy domownik musiał wówczas odejśc od stołu.

11. Przewrócenie solniczki oznaczało złą wróżbę.

12. Jeśli ze stołu spadła łyżka, oznaczało to wizytę kogoś głodnego.

13. Wierzono, że kto w piątek się śmieje, będzie płakał w niedzielę.

dawne polskie zwyczaje

Niewątpliwie ciężkim zadaniem było dopilnowanie tych wszystkich obyczajów. Budowa domu była w tamtych okolicznościach nie lada wyzwaniem. Jeśli tak jak ja lubicie czytać o naszych dawnych zwyczajach, koniecznie sięgnijcie po wspomnianą wyżej książkę. Miłej lektury:)

 

You May Also Like

3 Comments

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

eight + eighteen =