7 przydatnych wskazówek, które pomogą Ci uniknąć remontowych wpadek!

Myślisz o remoncie mieszkania? Trzymasz w ręku klucze do wyczekanego M? Brak Ci pomysłów, a najzwyczajniej w świecie nie stać Cię na zatrudnienie profesjonalnego dekoratora wnętrz? Spokojnie, jesteś w stanie wszystko sama/sam ogarnąć:)! Czasami potrzebujemy tylko małego naprowadzenia, żeby otworzyć blokadę naszej kreatywności i poprawnie zabrać się za remont mieszkania. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które wprowadzą Cię w schemat myślenia profesjonalisty:

1. Zadaj sobie podstawowe pytania.

Najgorsze co możesz zrobić na tym etapie, to przystąpić od razu do działania, bez konkretnego planu remontu mieszkania. Nie bierz się od razu za malowanie ściań, nie kupuj w myślach nowych mebli, które widziałaś/eś na pierwszej stronie katalogu. Profesjonalny dekorator widząc po raz pierwszy przestrzeń swojej przyszłej pracy zasypie Cię morzem pytań. Będzie się starał poznać Twoje upodobania, hobby, wyczuje jakim typem osobowości jesteś. Zapyta jaką funkcję ma pełnić dane pomieszczenie, z kim będziesz je dzieliła, czego oczekują Twoi domownicy. Ty masz łatwiej, żyjesz ze sobą już tych parę lat, więc doskonale możesz sobie sama na nie odpowiedzieć:) Absolutnie nie pomijaj tego kroku, a zaoszczędzisz mnóstwo czasu i pieniędzy. Zacznij od tworzenia wizji pomieszczenia. Jeśli masz męża, dzieci, zapytaj jakie oni mają wyobrażenie o nadchodzącej zmianie. Często same bierzemy na siebie wszystkie dekoracyjne sprawy, zapominając o potrzebach naszych domowników. Im więcej informacji od nich wyciągniesz, tym lepiej będzie Wam się żyło w nowej przestrzeni. Tutaj gorąco zachęcam Cię do przeczytania mojego wcześniejszego artykułu, który wzbudził wiele kontrowersji wśród kobiet oraz spotkał się z wyjątkowym zainteresowaniem ze strony panów:)…znajdziesz go TUTAJ. Określ swój budżet. Zrób listę rzeczy, które posiadasz i które będziesz mogła wykorzystać, oraz drugą z rzeczami niezbędnymi do zakupu. Budżet jest z reguły najlepszym selekcjonerem naszych wizjonerskich projektów:)

2. Określ atmosferę wnętrza.

We wnętrzu nie liczy się wyłącznie wygląd, liczy się energia jaką wytwarza. Musisz wiedzieć czego dokładnie oczekujesz. Czy ma to być pomieszczenie, które będzie Cię inspirowało, pobudzało do działania, czy wręcz przeciwnie, uspokajało i wyciszało? Przemyśl dokładnie jego funkcję. Jak chciałabyś się w nim czuć? Jak chciałabyś żeby czuli się w nim Twoi goście? Zacznij składać swój plan w całość. Pomyśl o rzeczach, które wypełniają przestrzeń. Co Ci w niej przeszkadza, a co chciałabyś zostawić?

3. Strefa marzeń – projekt wstępny – decyzja.

Wiadomo, marzenia nic nas nie kosztują, ale kiedy przed oczami pojawia się nasz budżet, nagle przestaje być tak kolorowo. Ale kto powiedział, że musimy rezygnować z marzeń? Nie zamykaj się na nowe rozwiązania. W internecie znajdziesz mnóstwo inspiracji, jak niskim kosztem osiągnąć wspaniały efekt. Masz do swojej dyspozycji mnóstwo narzędzi: blogi wnętrzarskie, facebook, fora tematyczne, czasopisma i programy branżowe, pinterest, instagram…cała masa inspiracji i pomysłów, które mogą się okazać przydatne również dla Ciebie. Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnej rzeczy pamiętaj o porównaniu cen. Śledź  allegro czy olx, możesz tam znaleźć prawdziwe perełki. Szukaj, szukaj i jeszcze raz szukaj inspiracji, to nic nie kosztuje a może Ci niezwykle pomóc uzyskać wymarzony efekt.

4. Nie trać czasu.

Jesli dotarłaś już do tego punktu, oznacza to, że Twoja wizja została wyklarowana. W tym momencie wiesz co chcesz zrobić z kolorem na ścianie, wiesz jak ma wyglądać tło do dalszego działania. Teraz jest czas na wykonanie najcięższych prac. Potem zajmiesz się detalami. Rozsądnie zaplanuj czas. Weź pod uwagę rozkład dnia swoich domowników. Umiejętnie przeprowadzony remont nie musi być koszmarem. Nie zostawiaj niczego na ostatnią chwilę. Zatrudniaj wyłącznie sprawdzoną ekipę. Wyraźnie określ ramy czasowe na poszczególne prace, miej na uwadze plan B w razie poślizgu ( bo poślizg będzie zawsze:).

5. Podejmij ryzyko.

Nie bój się wprowadzić elementu, który być może nie pasuje do idealnej całości projektu, ale idealnie pasuje do Ciebie. Czasami za bardzo skupiamy się na walorach estetycznych, zapominając o naszych potrzebach emocjonalnych. To ma być Twoje/Wasze miejsce. Będzie takie, jesli włożycie w nie serce i zaufacie własniej intuicji. Uwielbiasz siadać przy oknie, ale ten fotel nie za bardzo pasuje w tym miejscu. Co z tego:) Stwórz sobie swoj mały azyl i nie bój się tego. Czasami z pomysłów, które wydają nam się nietrafione, bądź trudne do zrealizowania powstają niezwykłe rzeczy.

6. Mieszaj style.

Trzymanie się kurczowo zasad jednego stylu bardzo ogranicza naszą kreatywność. Bardzo rzadko się zdarza, że odtworzenie katalogowego wzorca idealnie sprawdzi się w naszych domach. Jeszcze raz podkreślam, pamiętaj dla kogo projektujesz. Podobają Ci się nowoczesne wnętrza, ale masz sentyment to tzw. mebli z duszą? Połącz je! Uwierz, że da się dzięki temu osiągnąć unikalny efekt. To właśnie personalizacja wprowadza duszę do wnętrza. Zufaj swojej intuicji!

7. Detale.

Zostaw je na koniec. Na początku skoncentruj się na stworzeniu odpowiedniego tła. Z czasem może okazać się, że wcale nie potrzebujesz dodatkowych 3 lamp, bo zwyczajnie zagracą Ci przestrzeń. Dodatki powinny być tzw. wisienką na torcie. Nie powinny odwracać uwagi od całości, a jedynie umiejętnie ją uzupełniać. To najprzyjemniejsza praca dekoratora, ale można w tej kwestii bardzo łatwo przesadzić. Rokoko na szczęscie mamy już za sobą;)

Nie bój się wyzwań, zakasaj rękawy i spełniaj swoje remontowe marzenia. Pamiętaj, że nie musisz robić wszystkiego od razu. Najtrudniejsze zaraz po podjęciu decyzji jest zrobienie pierwszego kroku. Nie ociągaj się z tym. Zacytuje tutaj jedno z moich ulubionych haseł, które jesli śledzicie mojego FB na pewno jest Wam znane:

Zrób dzisiaj to czego innym się nie chce – jutro będziesz mieć to czego wszyscy pragną!”.

Powodzenia w Waszych remontowo-dekoracyjnych postanowieniach:)!

xoxo

remont mieszkania

remont mieszkania

remont mieszkania

 

 

Share This Story

Lifestyle

You May Also Like

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

3 − 2 =