LAGOM – poznaj szwedzką filozofię szczęścia

Rok temu świat oszalał na punkcie duńskiej filozofii Hygge. Nie ma w tym nic dziwnego, bo przecież to właśnie Duńczycy uznawani są za najszczęśliwszy naród świata. „Hygge. Klucz do szczęścia” Meika Wikinga oraz „Hygge. Duńska sztuka szczęścia”, autorstwa Marie Tourell Soderberg to chyba jedne z najczęściej fotografowanych książek na Instagramie. Tym razem punkt zainteresowań przeniósł się do Szwecji – nadszedł czas Lagom! Wielu z nas może uważać, że to kolejny, sprytnie wypromowany skandynawski trend – nic bardziej mylnego. Każdy z nas ma swój przepis na szczęście, warto się od siebie uczyć! Czym jest Lagom i dlaczego zdobywa coraz szersze grono zwolenników?

LAGOM – szwedzkie słowo, które w dosłownym tłumaczeniu znaczy „nie za dużo, nie za mało, w sam raz”.  Jest to koncepcja, która dotyczy wszystkich sfer życia od zdrowia po modę, czy urządzanie wnętrz. Lagom, to styl życia polegający na ciągłym poszukiwaniu równowagi i harmonii. Tutaj najważniejszy jest balans i zdrowa organizacja, która zapewni nam odpowiednie proporcje pomiędzy pracą, czasem dla bliskich i czasem dla siebie. Oczywiście, jak każda koncepcja ma swoje główne założenie – jest to metoda małych kroków. Nie da się wszystkiego osiągnąć od razu, nie da się perfekcyjnie wykonać zadania, jeśli robi się to po raz pierwszy. To właśnie drobne zmiany sprawiają, że nasze życie staje się łatwiejsze, lepsze. Równowaga i harmonia są w tym przypadku kluczem do szczęścia.

lagom

Lagom a Hygge
Najlepiej zrozumieć Lagom, zestawiając je z duńskim Hygge. W tym drugim najważniejsze jest to, aby umilić sobie każdą chwilę. Ciepły koc i kubek herbaty w zimne dni, grono najbliższych przyjaciół w momentach, które chcemy celebrować, świece…dużo świec:) Lagom pełni szczęścia doszukuje się w szerszym zakresie. Tutaj nie chodzi wyłącznie o momenty, liczy się każda sfera życia. W pracy zostawanie po godzinach nie jest Lagom, chodzi o to, aby wszystko rozplanować tak, żeby na wszystko starczyło czasu. Lagom to równowaga, która jest podstawą szwedzkiej sztuki życia.

lagom

Zasady życia zgodne z Lagom?

1.Szukaj równowagi.
Wysypiaj się, dbaj o prawidłowy work-life balance, dobrze się odżywiaj, dbaj o aktywność fizyczną.
2. Żyj zgodnie z zasadami żrównoważonego rozwoju.
Segreguj śmieci, oczszędzaj energię, kupuj produkty od lokalnych dostawców, nie gromadź zbędnych rzeczy – sprzedawaj, bądź oddaj je komuś kto naprawdę ich potrzebuje.
3. Nie stresuj się.
Chęć posiadania podnosi nasz poziom stresu. Spróbuj uwolnić się od sztucznych potrzeb, ogranicz się wyłącznie do zakupu rzeczy, które są Ci niezbędne. „Muszę to mie攂 zastąp „Czy naprawdę jest mi to potrzebne?”.
4. Oszczędzaj energię.
To proste: wyłączaj światło kiedy wychodzisz z pokoju- zamień to w nawyk. Postaw na oświetlenie typu LED. Kupuj baterie wielokrotnego użytku. Wyłączaj urządzenia z kontaktu, kiedy ich nie używasz. Bierz krótki prysznic.
5. Oszczędzaj pieniądze.
Zanim pójdziesz do sklepu- zrób listę. Zamiast ciągle kupować nowe książki zapisz się do biblioteki. Zorganizuj swój budżet i miej go pod stałą kontrolą.
5. Odmawiaj.
„Lepsze szczere NIE, od nieszczerego TAK” jak mawia szwedzkie przysłowie.  Dlatego odmawiaj zawsze, kiedy czujesz taką potrzebę. Naucz się asertywności.
6. Odżywiaj się zdrowo.
Wiadomo, nie jest to łatwe, szczególnie w czasach, kiedy ciagle gdzieś pędzimy. Przygotowanie zdrowych posiłków wcale nie musi być pracochłonne. Wszystko jest kwestią dobrej organizacji i praktyki. Zgodnie z Lagom powoli, małymi krokami uda nam się oswoić zdrową dietę.
7. Dbaj o porządek wokół siebie.
Porządek w domu, porządek w głowie – trzeba przyznać, że coś w tym jest. W tym przypadku najlepiej sprawdzi sie zasada pierwszej myśli. Jeśli widzisz brudny kubek, po prostu go umyj bądź włóż do zmywarki, jeśli masz do zrobienia pranie – włóż je do pralki. Czasami zwykłym, prostym czynnościom przypisujemy zbyt duży nakład pracy. Nie myśl za dużo o rzeczach, które masz do zrobienia, po prostu zacznij je robić.

lagom

„Własciwa ilość, to najlepsza ilość”, te słowa najlepiej podsumowują założenia Lagom. Tak jak wspomniałam na początku, postrzegania szczęścia warto uczyć się od innych kultur. Musimy nieustannie poszerzać swoje horyzonty. W czasach, kiedy żyjemy, pracujemy w nienaturalnym tempie konieczne jest zatrzymanie się i refleksja nad obraną przez nas ścieżką. Lagom, staje się coraz częściej wcielanym w życie trendem, potraktujmy go jako inspirację, która pomoże nam skoncentrować się nad obraniem właściwego dla nas kierunku.

Zobacz podobne

Scroll Up