Jakie rośliny wybrać do sypialni?

Rośliny w sypialni to wcale nie jest prosty temat. Jak je wybrać by móc spać spokojnie?:) Sypialnia to miejsce gdzie spędzamy aż 1/3 naszego życia, dlatego jej aranżacja powinna być szczególnie przemyślana, zwłaszcza jeśli chodzi o wybór roślin. Często skupiamy się wyłącznie na ich walorach estetycznych, zapominając o funkcji, jakie pełnią poszczególne z nich. Niestety może to mieć negatywne konsekwencje. Dlatego zanim zdecydujesz się na konkretny gatunek koniecznie zapoznaj się z cechami danej rośliny.

rośliny w sypialni

Decydując się na rośliny w domu, musimy być ich przede wszystkich świadomi. Pamiętajmy, że są to żywe organizmy i nie wszystkie łatwo się u nas zadomowią.

Czy rośliny doniczkowe w sypialni są dobrym pomysłem?

Możemy spotkać się z opinią, że jeśli chcemy wstawać rano wypoczęci, powinniśmy stanowczo zrezygnować z obecności kwiatów w sypialni. Dokładniej, chodzi o proces fotosyntezy, czyli pochłaniania przez rośliny w ciągu dnia tlenu, a oddawania w zamian dwutlenku węgla. W pomieszczeniu, w którym znajduje się zbyt duże jego stężenie czujemy się osłabieni, boli nas głowa, ogólnie… jest źle. Są jednak rośliny, które działają odwrotnie – gromadzą tlen w ciągu dnia, a następnie oddają go nam nocą. To właśnie one powinny znaleźć się w naszej sypialni.

Idealne rośliny w naszej sypialni:

– dotleniają powietrze
– nie posiadają intensywnego zapachu
– odfiltrowują trucizny i inne zanieczyszczenia z powietrza
– nawilżają powietrze

Rośliny, które dzięki odwróconej fotosyntezie wydzielają tlen w nocy:

1. Storczyk (rodzaj Dendrobium)
Zachwycające i efektowne kwiaty, którym rzadko można się oprzeć. Dodatkowym argumentem „za” jest brak zapachu, oraz właściwości nawilżające powietrze. Storczyki potrzebują światła, idealne będą dla nich sypialnie z oknem od wschodu bądź południa.

rośliny w sypialni

2. Aloes drzewiasty
O jego właściwościach można napisać referat:) Niebawem pojawi się o nim osobny wpis na blogu. Aloes również najlepiej odnajdzie się w miejscach słonecznych. Pamiętajmy aby nie przelać naszej rosliny – aloesu nigdy nie podlewajcie bezpośrednio na liście.

rośliny w sypialni

3. Sansewieria
Roślina, która wiele nam wybaczy. Jest mało wmagająca, rośnie nawet w bardzo zacienionych sypialniach. Dzięki swej prostocie, odnajdzie się świetnie we wnętrzach w stylu skandynawskim.rośliny w sypialni

Rośliny, które oczyszczają i nawilżają powietrze:

1. Fikus sprężysty Robusta
Fikus ten jest niezwykle pożytecznym gatunkiem. Jedną z jego cech (poza pięknymi, błyszczącymi liśćmi) jest pochłanianie formaldehydu ( zawartego m. in. w dymie tytoniowym), dzięki czemu skutecznie oczyszcza nam powietrze. Najlepiej ustawić go w jasnym miejscu. Jest odporny na wysoką temperaturę.

2. Skrzydłokwiat
Roślina ta pochłania aceton, benzen oraz formaldehyd. Poza właściwościami oczyszczającymi, działa również nawilżająco. Jego ewidentną zaletą są oryginalne białe kwaty, które pokazują się wiosną i latem. Idealnym miejscem dla skrzydłokwiatu będzie jasne stanowisko, ewentualnie półcień. Możemy mu zaszkodzić zbyt mocno podkręconym kaloryferem zimą.

3. Szeflera drzewkowata Compacta
Również ma właściwości oczyszczające, poza tym jest bardzo tolerancyjna i łatwa w uprawie. Poradzi sobie ze słabym światłem i przeciągami.

4. Paprotka
Doskonale nam znana:) Jest nie tylko bardzo wdzięczna w pielęgnacji, nawilża powietrze, oraz łagodzi objawy stresu.

5. Bluszcz pospolity
Oczyszcza i nawilża powietrze. Pięknie się rozrasta. Lubi umiar, zarówno jesli chodzi o światło, wodę jak i temperaturę.

6. Zielistka
Skutecznie nawilża powietrze.  Ustawiona w pobliżu komputera neutralizuje działanie emitowanych promieni. Idealna dla poczatkujących:) Ciemne pomieszczenia nie są jej straszne.rośliny w sypialni

7. Radermachera
Roślina dla palaczy. Neutralizuje zapach dymu papierosowego, bardzo szybko się rozrasta i jest łatwa w pielęgnacji.rośliny w sypialni

Wymienione powyżej rośliny są jednie przykładami, ponieważ ciężko byłoby wymienić tutaj wszystkie gatunki:) Żywe rośliny są nie tylko naszymi sprzymierzeńcami, ale i piękną, naturalną ozdobą każdej sypialni.

Zobacz podobne

Scroll Up