Fiński design – charakterystyka stylu!

Fiński design najtrafniej można określić w trzech słowach: prostota, innowacyjność i funkcjonalizm. Surowy klimat, wymagająca natura i ograniczony dostęp światła słonecznego inspirowały projektantów do tworzenia takich rozwiązań, które pozwalałyby sprostać wyzwaniom dnia codziennego.

Społeczny wymiar designu…

Nawiązując do mojejgo wcześniejszego artykułu : „Czym naprawdę jest styl skandynawski? Fakty i mity”, nadal mam wrażenie, że nie do końca rozumiemy ten styl.  Tym razem chciałabym zwrócić się w stronę Finlandii. Moment jest idealny, ponieważ rok 2017 to wyjątkowa data -Finowie świętują stulecie swojej niepodległości. Obserwując fiński styl projektowania nietrudno jest zauważyć jego społeczny wymiar. Projektanci działają w myśl zasady, że dobry design może promować równość. Przedmioty powinny być zaprojektowane na tyle dobrze, by chcieli je kupić najbogatsi, a ich cena na tyle przystępna, by mogli sobie na niego pozwolić Ci mniej zamożni. Trwałość i funkconalność – tym właśnie dla Finów jest luksus na codzień.

fiński design

Ikony…

Najbardziej kojarzone z fińskim designem, docenione za ponadczasowość i innowacyjność, podbijają serca miłośników designu na całym świecie. Kilta  – klasyczna zastawa stołowa, którą zaprojektował  Kaj Franck w 1948 r. dla firmy Arabia. W powojennej Finlandii brakowało niedrogich i masowych porzedmiotów użytku codziennego. Projektant tworząc serwis, zaprojektował go tak, aby każdy element pasował do rożnych naczyń z kompletu. Poszczególne elementy można zestawiać w dowolny sposó, budując komplety do mniejszych bądź większych gospodarstw domowych. Cechą charakterystyczną  monochromatycznej ceramiki jest kolor: biały, czarny, żółty, zielony lub niebieski. Dzisiaj serwis Kilta wciąż się sprzedaje jako Teema produkowany przez firmę Iittala. Poszczególne elemety serwisu są zawsze najbardziej przez Finów pożądanym prezentem niezależnie od wieku. Kolejnym znanym projektem jest Ball Chair, fotel w kształcie kuli projektu Eero Aarnio. Mimo tego, iż powstał w 1966 roku nadal jest jednym z bardziej futurystycznych i modnych elementów wyposażenia wnętrz. Zgodnie z filozofią doświadczania designu, siadając w tym fotelu, mamy możliwość odcięcia się od całego zgiełku z zewnątrz. Helsińska Pirkkola ze słynnymi, drewnianymi domami, jest niewątpliwie kolejną perełką. Tutejsze domy charakteryzuje łatwa konstrukcja – prosty design oraz drewno, ogólnodostępny materiał z którego powstają. Wreszcie Marimekko w dosłownym tłumaczeniu „sukienka dla Marii” – marka, która  powstała w Finlandii w latach 50. XX wieku.  Słynie przede wszystkim z tekstyliów, na czele z najbardziej rozpoznawalnym motywem maku. Akcesoria wyposażenia wnętrz produkowane przez firmę, charakteryzują kontrastowe, żywe kolory i graficzne kształty. Mamy tutaj wyraźne wpływy ludowej twórczości, sztuki XX wieku oraz  inspiracje pop-artem.

fiński design

Dom dla Finów…

jest ogromną wartością. Jest ostoją i schronieniem,miejscem gdzie spędzają najwięcej czasu. Biorąc pod uwagę wymagający klimat nie możemy się temu dziwić. Klimat w pewnym sensie determinuje sty życia. Prostota i praktyczne podejście do urządzania wnętrz sprawia, że fiński dom jest nowoczesny i funkcjonalny. Finowie znają i doceniają swoje narodowe skarby, stąd też korzystają z naturalnych materiałów, jak drewno, czy bawełna. Fińskie wzornictwo kojarzy się przede wszystkim z naturą. Ornamentyka roślinna i zwierzęca jest najbardziej popularnym motywem we wzornictwie. Niezwykłą zależność można dostrzeć pomiędzy wnętrzami domu, a tym, co na zewnątrz. Fiński dom niesamowicie współgra z otoczeniem – jest jego pasującą częścią. Fundamentalną częścią domu są drewniane meble, wykonane zwykle z brzozy skandynawskiej – ze względu na swoją trwałość, długo służą domownikom. Bogate wzornictwo dodatków wprowadza do wnętrz dobrą energię i sielankowy nastrój. Fiński design ma przede wszystkim służyć swoją formą i zastosowaniem, jest nieodzownym elementem codziennego życia.

fiński design

fiński design

fiński design

fiński design fiński design

fiński design fiński designFiński design staje się dla nas coraz bardziej dostępny. Przykładem jest KODEMii, szczególne miejsce w sieci z wyjątkowymi przedmiotami. Więcej o KODEMii dowiecie się kolejnym artykule. Bądźcie czujni;)

źródło zdjęć : pinterest, KODEemii

 

Zobacz podobne

Scroll Up