Doradca kredytowy – to musisz wiedzieć!

Doradca kredytowy

Spotkanie z doradcą kredytowym powinno być pierwszym krokiem, zaraz po podjęciu decyzji o zakupie mieszkania. Spotkanie to powinniście potraktować bardzo poważnie i dobrze się do niego przygotować. To w rękach tej właśnie osoby spoczywają warunki Waszego kredytu. Jeżeli będzie to Wasz pierwszy zakup i nigdy wcześniej nie staraliście się o kredyt hipoteczny, tutaj znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Jak dobrze wybrać doradcę kredytowego?

Najlepsze, co może Was spotkać na drodze poszukiwań doradcy kredytowego, to Wasz dobry znajomy, który z czystym sumieniem taką osobę poleci. Dlatego w pierwszej kolejności wypytajcie znajomych! Ich rekomendacja zaoszczędzi Wam sporo czasu i rozczarowań. Niestety doradcą kredytowym może obecnie zostać każdy, co niestety nam klientom zupełnie nie sprzyja. Jeśli jednak nie macie nikogo z polecenia, pozostaje Wam skorzystać z usług niezależnego doradcy, prowadzącego własną działalność, bądź doradcy kredytowego bezpośrednio w banku. Inną opcją jest wizyta w sieciówkach typu Expander, czy Open Finance. Tutaj zdania są podzielone. Są tacy, którzy uważają, że niezależny doradca będzie korzystniejszym wyborem, ponieważ zadowolony klient to perspektywa kolejnych rekomendacji i rozwoju własnego biznesu. Sieciówek też nie można jednoznacznie oceniać, ponieważ tam również pracują ludzie z dużą wiedzą i proklienckim nastawieniem. Sami możecie ocenić, czy warto z tą osobą współpracować. Przede wszystkim zapytajcie o doświadczenie. Im większe tym lepiej, jednak ważniejsza jest tutaj specjalizacja, konkretnie w obszarze kredytów hipotecznych. Zwróć uwagę na podejście doradcy. Jeśli nie zadaje Ci szczegółowych pytań dotyczących Twojej sytuacji finansowej i czujesz, że jego odpowiedzi będziesz musiał sprawdzać w Wikipedii – możesz mu z góry podziękować za współpracę. Dobry doradca będzie chciał dokładnie zweryfikować Twoją sytuację i będzie mówił w zrozumiałym dla Ciebie języku:) Komunikacja będzie miała ogromne znaczenie w całym procesie kredytowym, dlatego musisz zwrócić na nią szczególną uwagę. Nie chcesz przecież oddawać prawdopodobnie najdroższego zakupu w swoim życiu w ręce kogoś, z kim nie możesz się dogadać.

Czy i ile musisz zapłacić doradcy za jego usługi?

Teoretycznie doradcy kredytowemu nie płacimy…bezpośrednio. Płaci mu bank, na którego produkty się zdecydujemy. Pamiętaj jednak, że bank nie jest instytucją charytatywną, nie płaci za doradztwo, a za sprzedaż swoich produktów. Jakby nie patrzeć mamy tutaj konfikt interesów, ponieważ z reguły mniej korzystna dla nas oferta pozwala lepiej zarobić naszemu doradcy. Nie oznacza to jednak, że każdy skusi się na te dodatkowe kilkaset złotych, żeby wyprowadzić nas w pole i dorobić na oszustwie. Niemniej jednak musimy być czujni. Zasada ograniczonego zaufania jest tutaj konieczna. Uwaga, możesz poprosić swojego doradcę o udostępnienie tabeli prowizji za sprzedaż konkretnych produktów banku. Jeśli dana oferta jest przez niego rekomendowana, a jednocześnie najbardziej dla niego rentowna, poproś o wyjaśnienie, dlaczego poleca Ci akurat te produkty. Masz takie prawo.

Na te działania szczególnie uważaj!

Dobry doradca kredytowy zarekomenduje Ci trzy banki do których powinieneś złożyć wnioski o udzielenie kredytu hipotecznego. Pierwszy będzie bankiem, który najszybciej rozpatrzy Twój wniosek. W drugim może nie będziesz miał najlepszej oferty, ani najkrótszego czasu oczekiwania, ale to właśnie w nim najprawdopodobniej Twój wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony. Trzeci będzie miał najkorzystniejszą dla Ciebie na ten moment ofertę, chociaż czas oczekiwania i finalna decyzja nie są ani pewne, ani najszybsze. Jeśli zauważysz, że coś jest nie tak, np. ciągle musisz coś poprawiać, uzupełniać dokumentację, cały proces trwa za długo – miej rękę na pulsie! Skontaktuj się z bankiem i sprawdź, czy wnioski rzeczywiście zostały wysłane. Niestety historia zna przypadki „wniosków widmo”. Pozwól swojemu doradcy działać, ale stosuj zasadę ograniczonego zaufania i poproś o status swojej sprawy na każdym z etapów. Pamiętaj, że nic Cię z doradcą kredytowym nie wiąże. Możesz zrezygnować ze współpracy w każdym momencie, nawet kiedy Twój wniosek kredytowy jest już gotowy do podpisania. Najważniejsze- nigdy nie podpisuj niczego z marszu, zawsze poproś o przesłanie Ci dokumentów na maila i spokojnie przejrzyj je w domu.

Czy musisz korzystać z usług doradcy kredytowego?

Korzystając z usług pośredników finansowych, na pewno zaoszczędzimy mnóstwo czasu. Obowiązkiem doradcy kredytowego jest znajomość produktów, które w jednym banku mogą zmieńić się nawet kilka razy w miesiącu. Nie chce mi się wierzyć, że większość z Was miałaby czas, aby dokładnie analizować oferty wszystkich banków. Doradca powinien być na bieżąco z tym co dzieje się w bankach i po ludzku nam to przedstawić.

Podsumowując…

Włącz szczególną ostrozność przy omawianiu warunków kredytu, dopytuj o każdy niezrozumiały dla Ciebie szczegół. Twierdzenie, że każdy doradca działa przeciwko Tobie jest mocno krzywdzące. Na szczęście są osoby, które rzetelnie wykonują swoją pracę i liczy się dla nich Twoje zadowolenie. Jeśli ze światem finansów jesteś zupełnie na bakier, bądź łatwo ulegasz sugestiom, zabierz na rozmowę przyjaciela. Wybierz kogoś, kto będzie wiedział o co zapytać, potrafi sprawnie liczyć i wiesz, że pomoże Ci podjąć właściwą decyzję. Bądź na bieżąco z zakładką „Zakup mieszkania”, a na pewno na wiele spraw spojrzysz inaczej.

Doradca kredytowy

Zobacz podobne

Scroll Up