Jakie rośliny wybrać do sypialni?

Rośliny w sypialni to wcale nie jest prosty temat. Jak je wybrać by móc spać spokojnie?:) Sypialnia to miejsce gdzie spędzamy aż 1/3 naszego życia, dlatego jej aranżacja powinna być szczególnie przemyślana, zwłaszcza jeśli chodzi o wybór roślin. Często skupiamy się wyłącznie na ich walorach estetycznych, zapominając o funkcji, jakie pełnią poszczególne z nich, co może mieć różne konsekwencje. Dlatego zanim zdecydujesz się na konkretny gatunek koniecznie zapoznaj się z cechami danej rośliny.

Decydując się rośliny w domu, musimy być ich przede wszystkich świadomi. Pamiętajmy, że są to żywe organizmy i nie wszystkie łatwo się u nas zadomowią.

Czy rośliny doniczkowe w sypialni są dobrym pomysłem?

Możemy spotkać się z opinią, że jeśli chcemy wstawać rano wypoczęci, powinniśmy stanowczo zrezygnować z obecności kwiatów w sypialni. Cała ta awantura dotyczy procesu fotosyntezy, czyli pochłaniania przez rośliny w ciągu dnia tlenu, a oddawania w zamian dwutlenku węgla – jeśli w pomieszczeniu znajduje się zbyt duże jego stężenie – wówczas czujemy się osłabieni, boli nas głowa, ogólnie… jest źle. Są jednak rośliny, które działają odwrotnie – gromadzą tlen w ciągu dnia, a następnie oddają go nam nocą. To właśnie one powinny znaleźć się w naszej sypialni.

Idealne rośliny w naszej sypialni:

– dotleniają powietrze
– nie posiadają intensywnego zapachu
– odfiltrowują trucizny i inne zanieczyszczenia z powietrza
– nawilżają powietrze

Rośliny, które dzięki odwróconej fotosyntezie wydzielają tlen w nocy:

1. Storczyk (rodzaj Dendrobium)

Zachwycające i efektowne kwiaty, którym rzadko można się oprzeć. Dodatkowym argumentem „za” jest brak zapachu oraz właściwości nawilżające powietrze. Storczyki potrzebują światła, idealne będą dla nich sypialnie z oknem od wschodu bądź południa.

rośliny w sypialni

2. Aloes drzewiasty

O jego właściwościach można napisać referat:) Niebawem pojawi się o nim osobny wpis na blogu. Aloes również najlepiej odnajdzie się w miejscach słonecznych. Pamiętajmy aby nie przelać naszej rosliny – aloesu nigdy nie podlewajcie bezpośrednio na liście.

rośliny w sypialni

3. Sansewieria

Roślina, która wiele nam wybaczy. Jest małowmagająca, rośnie nawet w bardzo zacienionych sypialniach. Dzięki swej prostocie, odnajdzie się świetnie we wnętrzach w stylu skandynawskim.

rośliny w sypialni

Rośliny, które oczyszczają i nawilżają powietrze:

1. Fikus sprężysty Robusta

Fikus ten jest niezwykle pożytecznym gatunkiem. Jedną z jego cech (poza pięknymi, błyszczącymi liśćmi) jest pochłanianie formaldehydu ( zawartego m. in. w dymie tytoniowym), dzięki czemu skutecznie oczyszcza nam powietrze. Najlepiej ustawić go w jasnym miejscu. Jest odporny na wysoką temperaturę.

rośliny w sypialni

2. Skrzydłokwiat

Roślina ta pochłania aceton, benzen oraz formaldehyd. Poza właściwościami oczyszczającymi, działa również nawilżająco. Jego ewidentną zaletą są oryginalne białe kwaty, które pokazują się wiosną i latem. Idealnym miejscem dla skrzydłokwiatu będzie jasne stanowisko, ewentualnie półcień. Możemy mu zaszkodzić zbyt mocno podkręconym kaloryferem zimą.

rośliny w sypialni

3.Szeflera drzewkowata Compacta

Również ma właściwości oczyszczające, poza tym jest bardzo tolerancyjna i łatwa w uprawie. Poradzi sobie ze słabym światłem i przeciągami.

rośliny w sypialni

4. Paprotka

Doskonale nam znana:) Jest nie tylko bardzo wdzięczna w pielęgnacji, ale również nawilża nam powietrze oraz łagodzi objawy stresu.

rośliny w sypialni

5. Bluszcz pospolity

Oczyszcza i nawilża powietrze. Pięknie się rozrasta. Lubi umiar, zarówno jesli chodzi o światło, wodę jak i temperaturę.

rośliny w sypialni

6. Zielistka

Skutecznie nawilża powietrze.  Ustawiona w pobliżu komputera neutralizuje działanie emitowanych promieni. Idealna dla poczatkujących:) Ciemne pomieszczenia nie są jej straszne.

rośliny w sypialni

7. Radermachera

Roślina dla palaczy. Neutralizuje zapach dymu papierosowego, bardzo szybko się rozrasta i jest łatwa w pielęgnacji.

rośliny w sypialni

Wymienione powyżej rośliny są jednie przykładami, ponieważ ciężko byłoby wymienić tutaj wszystkie gatunki:) Żywe rośliny są nie tylko naszymi sprzymierzeńcami ale i piękną, naturalną ozdobą każdej sypialni.

You May Also Like

9 Comments

 1. 1
 2. 3
 3. 4
 4. 6

  Poza paprotką, storczykiem i bluszczem, który dla mnie tylko i wyłącznie nadaje się na zewnątrz, biorę wszystkie. O ile są łatwe w uprawie i nie zabiję ich po pierwszym tygodniu 🙂 Chyba skończy się na aloesie i sansewiernie. A może masz wiedzę, czy zamiokulkas ma takie właściwości, bo tej rośliny, to chyba nawet ja nie będę w stanie unicestwić (a ‚umarłam’ kilka kaktusów :))

  • 7

   Witaj Agnieszko:) Jeśli chodzi o zamiokulkas, to sytuacja jest o tyle skomplikowana, że co prawda ma on właściwości oczyszczające powietrze ale bezpośredni z nim kontakt może powodować alergie i zatrucia, dlatego jeśli w domu są dzieci, szczególnie ich na to uczulmy. Samą roślinę osobiście przestawiłabym do salonu bądź biura:) pozdrawiam

 5. 8

  Ostatnich mam kilka sztuk i je uwielbiam, ale po roku niestety już nie są takie ładne jak na początku, bo hormon karłowacenia przestał działać. Faktycznie szybko się rozrastają, ale z tą łatwością w uprawie to nie jestem pewna. Te rośliny są bardzo wrażliwe na zmiany położenia, światła, temperatury i prosto je zabić. Swoje muszę podlewać codziennie, czasem nawet dwa razy dziennie i do tego raz na dwa dni spryskuję im liście. Przesadzanie jest ryzykowne – jest duże prawdopodobieństwo, że się nie przyjmą w nowej doniczce (umarła mi tak część :().
  Chętnie skorzystam z listy, ostatnio ciągle dokupuję nowe kwiatki 🙂

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

fourteen + 19 =