Deweloper – najczęściej zadawane pytania

deweloper pytania

W dzisiejszym artykule poruszymy temat wyboru i współpracy z deweloperem. Na najczęsciej zadawane przez Was pytania odpowie Mateusz Ziętek, pośrednik w obrocie nieruchomościami. Z rynkiem nieruchomości związany od 2011 roku. Początkowo mocno zaangażowany w obsługę deweloperów na rynku pierwotnym, obecnie specjalizuje się w wyszukiwaniu nieruchomości na rynku pierwotnym oraz wtórnym na zlecenie klientów. Pasjonat nieruchomości. Koncentruje się na działaniach na terenie Poznania i okolic, chociaż podejmuje się również ciekawych zleceń na terenie całej Polski. Licencjonowany pośrednik Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

1. Czym kierować się w wyborze dewelopera?

Stosunkowo rzadko zdarza się sytuacja, w której klienci szukają konkretnego dewelopera/inwestora. Dla zdecydowanej większości nabywców kluczowe kwestie to cena i lokalizacja. W następnej kolejności: wielkość nieruchomości, termin zakończenia budowy, piętro, strony świata. Dopiero w momencie, kiedy inwestycja wydaje się interesująca, klienci przyglądają się deweloperowi. Mnie jako pośrednika pytają wtedy jakie mam doświadczenia z danym inwestorem, wspólnie sprawdzamy dokumenty. Często klienci szukają również opinii w internecie i wśród znajomych.

2. Czy sami jesteśmy w stanie sprawdzić wiarygodność dewelopera?

Tak. Dużo cennych informacji znajdziemy w tzw. prospekcie informacyjnym, który jest obowiązkowym załącznikiem do umowy deweloperskiej. Z zasady klienci powinni bardzo szczegółowo zapoznać się z nim w całości. Znajdziemy tam szczegółowe dane dewelopera, jego doświadczenie i poprzednie realizacje.

W dalszej części dokumentu możemy sprawdzić informacje o obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego oraz o przewidzianych inwestycjach w promieniu jednego kilometra (w tym także komunalnych typu cmentarz czy oczyszczalnia ścieków). Równie ważne dla klientów będą środki ochrony nabywców i zasady ich funkcjonowania.

Warto pamiętać, że oprócz dokumentów niezbędnych do podpisania aktu notarialnego, w siedzibie dewelopera można zapoznać się ze sprawozdaniem finansowym spółki, pozwoleniem na budowę, projektem architektoniczno-budowlanym.

3. Jakie pytania powinniśmy zadać na pierwszym spotkaniu z deweloperem?

Ilość informacji na temat każdej inwestycji jest ogromna. Początkowo klientom – zwłaszcza tym, którzy pierwszy raz przymierzają się do zakupu mieszkania – z trudnością przychodzi rozeznanie się w ofercie. Przecież jeżeli na czymś się nie znamy, często nie wiemy jak i o co zapytać. Warto zatem skupić się na najważniejszych aspektach – cenie, dokładnej lokalizacji, wolnych lokalach, terminach. Jeżeli na podstawie tych informacji oferta będzie ciekawa, drążymy temat dalej. Wygodny sposób to wysłanie maila do biura sprzedaży lub pośrednika z listą pytań i prośbą o dokumenty. Gdy dostaniemy odpowiedź, bez pośpiechu możemy się zapoznać ze wszystkimi materiałami. Każdy deweloper ma swój model rezerwacji – ważne, żeby nie dać się złapać na ‚kończącą się promocję’. Jeżeli bardzo zależy nam na danym lokalu, możemy zapytać o krótką (chociaż 2-3 dniową) rezerwację ustną. Nie podejmujmy tak ważnej decyzji w pośpiechu!

4. Jak chroni nas ustawa deweloperska?

Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, znana powszechnie jako ‚ustawa deweloperska’ uregulowała zasady nabywania nieruchomości z rynku pierwotnego.

Przede wszystkim deweloper jest zobowiązany do prowadzenia tzw. rachunków powierniczych (otwartych lub zamkniętych), czyli indywidualnych rachunków bankowych, na które klienci dokonują wpłat na poczet zakupu nieruchomości. Otwarty rachunek powierniczy jest wygodniejszy dla dewelopera, ponieważ po spełnieniu odpowiednich warunków (związanych z postępem prac na budowie) bank prowadzący rachunki stopniowo wypłaca deweloperowi zgromadzone środki.

Najlepszą ochronę nabywcom daje jednak zamknięty rachunek powierniczy, ponieważ wpłacone przez nich środki są uwalniane dopiero po zakończeniu inwestycji i podpisaniu aktu notarialnego przenoszącego prawo własności na klientów. Idealne rozwiązanie dla nabywców, dla deweloperów już nie, ponieważ nie mogą posiłkować się środkami swoich klientów. Z tego też powodu zamknięte rachunki powiernicze są rzadziej spotykane niż otwarte.

Poza rachunkami powierniczymi ustawa narzuciła szereg zapisów umożliwiających nabywcy (w określonych sytuacjach ) odstąpienie od umowy deweloperskiej. Ustawa wprowadziła również konieczność przekazania nabywcy prospektu informacyjnego, o którym wspomniałem już wcześniej. Miłym akcentem jest również podział kosztów umowy deweloperskiej na pół pomiędzy dewelopera a nabywcę.

5. Jaki jest według Ciebie Top 5 wśród obecnych w Polsce deweloperów.

Trudno jest porównywać duże spółki deweloperskie działające w całej Polsce z mniejszymi inwestorami działającymi lokalnie. Pamiętajmy, że każda inwestycja jest inna. Nawet uznany deweloper korzysta z usług różnych wykonawców i podwykonawców. Fakt, że w poprzednich realizacjach nie było opóźnień, a mieszkania były wydawane bez większych uwag nie znaczy, że następnym razem również tak będzie.

Dlatego przed decyzją o zakupie warto poprosić o pomoc pośrednika lub prawnika, a przy odbiorze dodatkowo skorzystać z pomocy specjalisty lub inżyniera.

Mam nadzieję, że dzisiejszy artykuł okazał się dla Was pomocny. Więcej informacji oraz kontakt do Mateusza znajdziecie TUTAJ.

deweloper pytania

Zobacz podobne

Scroll Up