Czym naprawdę jest styl skandynawski?

Styl skandynawski wydaje się być najpopularniejszym obecnie trendem  dekoracji wnętrz w Polsce, jednak wciąż mało o nim wiemy. Zaczynając pracę nad tym artykułem sama mam pewien niedosyt wiedzy, którą chciałabym zgłębić razem z Wami. Często wydaje nam się, że doskonale znamy temat, jednak wraz z pojawianiem się szczegółowych pytań, nasuwa się też coraz więcej wątpliwości. Czy malując ściany na biało i zaopatrując się w IKEA, możemy powiedzieć że nasze mieszkanie urządzone jest w scandi? We wpisie dowiecie się czym jest a z czym absolutnie nie należy utożsamiać stylu skandynawskiego. Będzie też kilka smaczków, dlatego mimo jego obszerności zostańcie ze mną do końca. Ulubiona kawa będzie jak zwykle milewidzianym towarzyszem przy wspólnej podróży do Skandynawii:)

Mówiąc styl skandynawski…

…myślę o prostych liniach, minimalistycznych formach, funkcjonalności i ograniczonej palecie barw. Moja wizja to nic innego jak przywołanie w myślach najnowszego  katalogu IKEA. Bardzo to wszystko uprościłam, a mam przeczucie, że tutaj jednak chodzi o coś więcej… Mylę się?

Początki

Jak to zwykle na przestrzeni dziejów bywa, sztuka użytkowa kształtuje się pod silnym wpływem aktualnej sytuacji społeczno-politycznej. Podobnie było ze stylem skandynawskim.

Skandynawscy projektanci czerpali swoje inspiracje z otoczenia. Nawiązywali do tradycyjnego rzemiosła, które w pełni korzystało z organiczonych (ze względu na położenie geograficzne) materiałów. W swojej pracy nawiązywali do wartości demokratycznych, zgodnie z którymi każdy człowiek powinien mieć prawo do otaczania się pięknymi rzeczami.

Instytucje i szkoły ustanowione po II Wojnie Światowej, nawiązywały do zachowania tradycji rzemieślniczych. Dzięki temu rzemiosło zostało włączone do produkcji komercyjnej. Podniesione zostały standardy projektowania przestrzeni w życiu codziennym. Przywiązywano dużą wagę do estetyki powstających obiektów. Życie stało się łatwiejsze, a wszechobecny funkcjonalizm dzięki silnej tradycji rękodzieła zaspokajał również potrzeby emocjonalne społeczeństwa.

Długie zimy i  zaledwie kilka godzin światła słonecznego, inspirowały skandynawskich projektantów do stworzenia jasnych, lekkich i praktycznych wnętrz za pomocą materiałów, które były akurat pod ręką. Każdy element wyposażenia musiał spełniać konkretną funkcję. Dekoracje inspirowane były barwami natury. Tendencja ta wkrótce rozprzestrzeniła się po wszystkich państwach Skandynawii, otwierając tym samym furtkę do Europy i świata.

Ponadczasowość stylu skandynawskiego…

wynika z niezmiennych od lat wartości, które są z nim związane. W ówczesnym świecie, kiedy mamy przesyt stylów, trendów i wszelkiej technologii tęsknimy za spokojem i prostotą. Drewno, proste formy, ogólnodostępne materiały, kolory ziemi, zapewniają nam swego rodzaju azyl. Przybliżają nas do natury. We wnętrzu stylizowanym na styl skandynawski wyczuwamy czyste, chłodne, rześkie powietrze, zapach jezior i lasów. Mamy wrażenie, że znajdujemy się w drewnianej chatce na końcu świata. Czujemy się tu spokojni i bezpieczni. Tutaj nie ma potrzeby gromadzenia zbędnych ozdób i dekoracji. Tutaj klimat tworzą przedmioty, w których wyczuwa się rękę prawdziwego rzemieślnika. To wszystko nadaje to stylowi niezwykły, „ludzki” charakter.

Na rynku skandynawskim promowane są projekty, które zostały opracowane zgodnie i odpowiednio do potrzeb konsumenta. Skandynawscy projektanci są dumni z tworzenia  funkcjonalnych, trwałych i dostępnych dla każdego produktów. Wszystko w myśl ideii „(…) jeśli ludzie potrzebują danego przedmiotu, będą w stanie go sobie zakupić. Jeśli dany przedmiot jest im zbędny, nie ma racji bytu na skadynawskim rynku”. Moim zdaniem jest to niezwykle mądre, odpowiedzialne i praktyczne podejście.

IKEA a styl skandynawski

IKEA jako główny wyznacznik stylu skandynawskiego to zwyczajne nieporozumienie i niezrozumienie tematu. Malując ściany na biało i kupując katalogowy komplet mebli nie uczynimy naszego mieszkania wzorem scandi. Wnętrze urządzone w stylu skandynawskim posiada swój indywidualny charakter, który jest wypadkową upodobań gospodarza i zgodnych ze stylem wartości. To nieprawda, że króluje w nim biel i czerń. Pastelowy domek z białymi mebelkami to też nie jest scandi. Kolory w skandynawskich wnętrzach są inspirowane naturą. Spotkamy w nich oryginalne wzory nawiązujące do tradycyjnego rzemiosła. Naturalne materiały, drewno, wełna, ceramika, szkło, skóry, a także elementy ludowego folkloru również tam odnajdziemy.  Intensywne głębokie odcienie zieleni czy niebieskiego są tutaj czymś zupełnie normalnym.

Na zakończenie

Idealnie zaprojektowane skandynawskie wnętrze łączy w sobie przeszłość i teraźniejszość. Wyjątkowość stylu skandynawskiego wynika z jego różnorodności. Inaczej będzie wyglądało wnętrze wiejskiej, skandynawskiej chatki, inaczej natomiast apartament w centrum miasta. Są jednak elementy wspólne: mam tutaj na myśli harmonię, prostotę, funkcjonalnośc oraz ukrytą tęsknotę za życiem blisko natury.

Mam nadzieję, że nie zanudziłam Was obszernością artykułu. Jestem niesamowicie ciekawa, czy wpłynął on na Waszą definicję stylu skandynawskiego:)

Wspaniałego dnia!

xoxo

styl skandynawski styl skandynawski styl skandynawski styl skandynawski styl skandynawski styl skandynawski styl skandynawski styl skandynawski styl skandynawski styl skandynawski styl skandynawski styl skandynawski styl skandynawskistyl skandynawski styl skandynawski styl skandynawskiźródło zdjęć: pinterest

Zobacz podobne

 • Spokój i prostota to faktycznie duże zalety tego stylu, dlatego można w nim się tak dobrze poczuć. Uwielbiam jeszcze naturalność w nim królującą, bo to też wprowadza przytulną i miłą atmosferę.
  Pozdrawiam serdecznie.

  • Spokój i prostota to to czego nam potrzeba:) Pozdrawiam serdecznie!

 • Ciekawy i potrzebny artykuł! Wiele ciekawych informacji zwłaszcza dla osób które twierdzą, że uwielbiają ten styl, a smutna prawda jest taka że łączą go właśnie z Ikeą. Smutna bo mieszkania te są szablonowe i często wyglądają jak boksy wyjęte właśnie z tego sklepu. Wszystko jest takie zachowawcze i bezpieczne. Pozdrawiam i czekam na więcej ciekawych artykułów:)

  • Bardzo mi miło czytać takie komentarze:) Pozdrawiam i dziękuję za wizytę:)

 • Przydługi? Powiedziałabym, że za krótki ten artykuł 😉 Ludzie nie mają pojęcia czym charakteryzuje się ten styl i wszystko podciągają pod Skandynawię. Sama zaczęłam jakiś czas temu pisać podobny wpis, już nawet wstęp mam 😀 Ale ciągle czuję, że brakuje mi jeszcze trochę wiedzy, jeszcze nie wiem czym charakteryzują się poszczególne odmiany tego stylu, a to niesamowicie ciekawe 🙂 Moja miłość do Skandynawii każe mi poznać temat lepiej 😉

  • Witaj Kaja:) Bardzo dziękuję za odwiedziny. Sama bardzo długo zabierałam się do tego artykułu. Temat jest tak ciekawy, pochłaniający i obszerny, że ciężko jest w kilku zdaniach opisać całą filozofię i charakterystykę stylu skandynawskiego. Mam nadzieję, że udało mi się chociaż zaznaczyć problem jaki mamy z „uskandynawianiem” wszystkiego co białe i proste:) Pozdrawiam serdecznie!

 • Bardzo dobry artykuł, szkoda że nie dłuższy : ) Wydaje mi się, że nie do końca przetrawiliśmy styl skandynawski. Zamiast wolnej przestrzeni, wolimy przepastne szafy, wielkie komody i inne meble, w których możemy upchnąć dobytek. Nie należymy do minimalistów i proste, wręcz „skromne” aranżacje są dla nas po prostu niefunkcjonalne. Chcąc zagospodarować wolne miejsce zapominamy, że Skandynawowie wyznają zasadę- mniej, znaczy więcej. Zamiast szukać ponadczasowych, dobrych jakościowo sprzętów (choćby z drugiej ręki), inwestujemy w Ikeę, bo tania i praktyczna. Nasze aranżacje inspirowane Skandynawią są ugrzecznione i przeładowane albo odwrotnie – zimne i nowoczesne. Już na pierwszy rzut oka możemy odróżnić je od szwedzkiej lub duńskiej stylistyki, która jest nie do podrobienia. Ale może to i lepiej, bo po co tworzyć kalki i wiernie naśladować klimat Północy?

  • Zgadzam się z Tobą w 100%:) Stanowczo nadużywamy określenia styl skandynawski, nie do końca znając i rozumiejąc jego charakterystykę. Teraz praktycznie wszystko w jasnych barwach i z IKEI to już scandi:) Bardzo sie cieszę, że artykuł się spodobał. Zapraszam na kolejne:) Pozdrawiam!

Scroll Up