Czy wnętrza mogą motywować do działania?

Wnętrza mogą motywować! Czy rzeczywiście tak jest? Wobec obecnego trendu poszukiwania motywacji wszędzie, gdzie tylko się da zapominamy o tym, że w pierwszej kolejności powinniśmy się zająć swoim najbliższym otoczeniem. Miejsca, w których przebywamy mają na nas ogromny wpływ, często nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wielki. Czy wnętrza mogą motywować do działania? Są dowody na to, że mogą! Oczywiście, kilka zmian nie sprawi nagle, że kanapowiec stanie się przodownikiem pracy, ale pomoże w tym, żeby chciało mu się bardziej!

wnętrza mogą motywowa

1. Posprzątaj!

Ci, którzy potrafią panować nad chaosem są prawdziwymi szczęściarzami. Większość z nas jednak nie potrafi skupić się w nieuporządkowanym miejscu. Zaniedbane mieszkanie może być nawet objawem depresji. Pozbywając się niepotrzebnych przedmiotów oraz porządkując naszą przestrzeń, porządkujemy również swoje myśli. Wielu z nas lubi ten stan, kiedy może zacząć wszystko od nowa. Czujemy wtedy przypływ energii, mamy mnóstwo pomysłów. Tak właśnie działa magia sprzątania:) Ponadto, zostaliśmy skonstruowani tak, że zanim przystapimy do konkretnego działania, które będzie od nas wymagało większego wysiłku, od razu w naszej głowie pojawia się mnóstwo myśli i wymówek, żeby odłożyć w czasie to co zaplanowaliśmy. Jest to swego rodzaju instynkt samozachowawczy, pamiątka z czasów jaskiń, gdzie tego rodzaju mechanizm chronił nas przed podejmowaniem ryzykowych działań. Z jaskiń wyszliśmy już dawno, miliony wymówek pozostały.

2. Zadbaj o swoje stanowisko pracy.

Temat ten rozwinęłam bardzo szczegółowo tutaj, dlatego nie chciałabym się powtarzać. Głównie chodzi o to, żeby stworzyć sobie przyjazne miejsce pracy, które nie będzie nas irytowało i nużyło, a doda nam energii. Jeśli zdarza nam się pracować z domu, musimy zadbać o stworzenie odpowiednich warunków do pracy. Ja to zrobić? Odpowiedź znajdziecie we wspomnianym wcześniej artykule „Organizacja miejsca pracy – jak zwiększyć efektywność.”

3. Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze we wnętrzu.

Wnętrza mogą zmotywować nas również odpowiednią temperaturą. Za optymalną temperaturę pomieszczenia zwykło się przyjmować 19-21 stopni Celcjusza. Nie jest to do końca zgodne z prawdą. Każdy z nas jest inny, nasze preferencje znacząco różnią się od siebie, zwłaszcza jeśli chodzi o tolerowaną temperaturę. Niektórzy nie wyobrażają sobie pracy w ciepłym pomieszczeniu, inni nie potrafią skupić się kiedy jest chłodno. Dostosuj temperaturę swojego mieszkania do Twoich potrzeb, ta optymalna pomoże Ci osiągnąć równowagę.

4. Eksponuj swoje cele.

Wiadomo, że połowa sukcesu do skutecznego działania to stawianie sobie realnych celów. Kiedy masz przed sobą ważny projekt, bądź czeka Cię cała masa obowiązków, musisz się na nich skoncentrować. Brak motywacji często wynika z tego, że nie potrafimy dokładnie roplanować poszczególnych działań w czasie. Zacznij od stworzenia kalendarza projektu z wyraźnym zaznaczeniem daty jego zakończenia i umieść go w widocznym miejscu w domu. Nie chodzi o to, by siebie zastraszyć:) Taka ekspozycja celu będzie skutecznie sprowadzać nas na ziemię, kiedy za wszelką cenę będziemy chcieli odwlec w czasie termin jego realizacji. Wnętrza naprawdę mogą motywować:)

5. Sięgnij po umilacze.

Odpowienia muzyka, oświetlenie, świeże kwiaty, ulubiony zapach to wszystko wpływa na nasze podejście i jest skutecznym motywatorem. Dom tym różni się od pracy, że sami możemy zadbać o to, jaka energia w nim panuje. Zadbajmy o nasze samopoczucie. Nagradzajmy naszą motywację. Pyszna, domowa kawa i świeże ciasto jeszcze nikomu nie zaszkodziły:) Jesteś u siebie, więc możesz więcej.

Wracając do pytania, czy wnętrza mogą motywować – TAK! – Wnętrza dostosowane do naszych potrzeb i upodobań mogą być bardzo dobrym motywatorem do działania. Z drugiej strony, ta cała motywacyjna afera jest trochę wyolbrzymiona. Każdy szuka motywacji, a to samodyscyplina i samokontrola odpowiadają za powodzenie naszych działań. Mimo wszystko, pomagajmy sobie jak możemy:)

Miłego piątku:)

wnętrza mogą motywowa

 

 

 

Zobacz podobne

Scroll Up