Alternatywa dla białej kuchni

Niewątpliwie najgorętszym trendem ostatnich sezonów jest minimalistycza, biała kuchnia, często utożsamiana ze stylem skandynawskim (co jak już wyjaśniałam w TYM artykule nie zawsze zgodne jest z prawdą). Nie ukrywam, że na chwilę obecną jest to również mój faworyt. Lista zalet takiej aranżacji moim zdaniem obecnie przeważa nad innego rodzaju rozwiązaniami, niemniej jednak zawsze z chęcią robię przegląd możliwych alternatyw. Mam nadzieje, że dzisiejszy artykuł będzie dla Was pomocny w podjęciu jakże ważnej decyzcji –  w końcu to właśnie kuchnia jest sercem naszego domu:)

1. Szarość.

Kochamy ten kolor równie mocno jak biel. Jest idealnym tłem dla dodatków – szczególnie pięknie łączy sie z pastelami. Dodatkowo stanowi świetne uzupełnienie dla stalowych sprzętów kuchennych, oraz piękny kontrast dla czarnego AGD. Łatwość w utrzymaniu czystości takiej kuchni jest również jej ogromną zaletą. Zbyt smutno? Nic bardziej mylnego, odpowiednie dodatki, czy drewniane wstawki nadadzą całośći cieplejszego wymiaru.

2. Ciemny dół, jasna góra.

Eleganckie, nieoczywiste połączenie. Ciemne fronty dolnych szafek będą również świetnym tłem dla naszych sprzętów. W przypadku tej aranżacji musimy zwrócić szczególną uwagę na dobre, punktowe oświetlenie skierowane w stronę blatu – jedna lampa sufitowa absolutnie się tutaj nie sprawdzi. Idealnie dobrane uchwyty nadadzą całości charakteru i określą styl. Wady? Ciemne meble odkrywają nasze małe tajemnice. Będzie się to również wiązało z inwestycją w dobry podkład, który nie zostawia śladów na wszystkim wokół:)

3. Ponadczasowe drewno.

Moda przemija, drewno pozostaje. Mówi się, że drewno ociepli każde węntrze i bez wątpienia tak właśnie jest. Nie jest natomiast prawdą, że nie da się stworzyć eleganckiej, nowoczesnej aranżacji stawiając właśnie na ten materiał. Umiejętne zestawienie sprzętów, pozostałej kolorystki i dodatków pozwoli wykreować ponadczasowe wnętrze. Decydując się na zakup mebli z naturalnego drewna musimy jednak liczyć się z tym, że będą one od nas wymagały dużo większej uważności i pielęgnacji. Nieodpowiednie dobrane preparaty mogą zupełnie zmienić ich wygląd. Ponadto naturalne materiały są bardzo podatne na wszelkiego rodzaju odkształceniai uszkodzenia (szafki mogą się rozchylać, drzwiczki wypaczać) co dla jednych jest ogromną wadą, dla innych świadczy po prostu o ich wyjątkowości. Dla zwolenninków funkcjonalnych rozwiązań najlepszą alternatywą w tym przypadku będzie płyta drewnopodobna (najlepiej MDF) – jest tańsza, bardziej wytrzymała i odporna na czynniki fizyczne.

4. Granat.

Granat od zawsze kojarzy się z elegancją, taka też będzie nasza kuchnia jeśli zdecydujemy na na ten kolor i odpowiednie dodatki. Nie każdy może pozwolić sobie na ten właśnie wybór. Granatowa kuchnia zupełnie nie sprawdzi się w małych mieszkaniach, wręcz skradnie nam tak cenne metry:) Idealne dodatki to granatu to złoto i miedź – jeśli zależy nam na ociepleniu, srebro natomiast nada jej jeszcze bardziej chłodnego charakteru. Czy granat wyjdzie z mody? Nie. Podobnie jak czerń, czy biel zawsze będzie kojarzony z elegancją i dobrym gustem.

5. Total black + cegła.

Idealnie pasuje do loftowych wnętrz. Sprawdzi się dobrze zarówno jako niewielki aneks kuchenny jak i pełnowymiarowe wnętrze. W tym przypadku główną rolę gra odpowiednie oświetlenie, najlepiej w ciepłej tonacji. Dlatego czarną kuchnię najlepiej jest aranżować albo w fazie projektowej, albo podczas generalnego remontu, kiedy będziecie mogli dokonywać zmian w instalacji elektrycznej.

6. Mix stylów, materiałów i kolorów.

Bo najczęściej idealne rozwiązanie leży gdzieś pomiędzy, dlatego poniżej zostawiam Wam kilka aranżacji, które są najbliższe mojemu wyobrażeniu kuchnii idealnej:

źródło zdjęć

Zobacz podobne

Scroll Up